Na przyspieszonym posiedzeniu sejmik mazowiecki zdecydował o przekazaniu prokuratorskiej skargi na uchwałę antysmogową do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 28 radnych było za, a 20 wstrzymało się od głosu.
Ze względu na konieczność zajęcia się prokuratorską skargą w sprawie uchwały antysmogowej posiedzenie Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbyło się we wtorek, a nie, jak planowano, 24 stycznia.
Przekazania skargi Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu delegowanego do Prokuratury Krajowej na uchwałę nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, czyli na tzw. uchwałę antysmogową było jednym z pierwszych punktów porządku obrad.
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Mirosław Jan Augustyniak powiedział, że zarekomendowała ona przekazanie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Na wtorkowym posiedzeniu radni nie skorzystali z okazji do zabrania głosu w tej sprawie. Uchwałę przyjęto 28 głosami za, 20 radnych się wstrzymało, nikt nie był przeciw.
Skargę na uchwałę antysmogową skomentował natomiast marszałek Adam Struzik na poniedziałkowej konferencji prasowej.
"Co roku na Mazowszu z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 4-6 tys. osób. Tymczasem po 5 latach od wejścia w życie uchwały antysmogowej na Mazowszu Prokuratura Krajowa chce stwierdzenia jej nieważności" - powiedział.
Jak przekazano na konferencji, skarga wpłynęła 21 grudnia ubiegłego roku, wniósł ją prokurator Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu delegowany do Prokuratury Krajowej. Główne zarzuty dotyczą tego, że Sejmik Wojewódzki nie podjął uchwały w trybie art. 10a ustawy o samorządzie województwa, która określałby zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami województwa oraz że naruszano zapisy Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego poprzez ograniczenie konsultacji uchwały do uzyskania opinii wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, choć sejmik miał możliwość przeprowadzenia konsultacji w trybie wspomnianego wcześniej art. 10a.
Do meritum skargi odniósł się dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami i Emisji Marcin Podgórski, który tłumaczył, że konsultacje społeczne projektu uchwały antysmogowej przeprowadzono - ze względu na jej tematykę - na podstawie ustawy o ochronie środowiska.
"Zgodnie z powyższymi przepisami przeprowadzono konsultacje w okresie od 20 lipca 2017 do 18 sierpnia 2017" - mówił. Dodał, że uchwała została podana do publicznej wiadomości w internecie i w gazetach o zasięgu regionalnym i lokalnym, przeprowadzono też kampanię informacyjna w lokalnych rozgłośniach. W trakcie konsultacji otrzymano 81 opinii oraz 2200 uwag i wniosków.
W maju grupa radnych PiS z powiatu otwockiego zaskarżyła u wojewody mazowieckiego zmiany w uchwale antysmogowej przyjęte przez sejmik wojewódzki pod koniec kwietnia. Ich zdaniem niezgodna z prawem polskim i unijnym jest część zapisów związana z zakazem spalania paliw stałych. Radni powiatowi skierowali do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła wniosek o uchylenie zakazu montowania w nowo budowanych budynkach instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych. Autorzy wniosku są zdania, że przepis ten jest niezgodny z ustawą o źródłach energii, zapisami Polityki energetycznej rządu do 2040 roku oraz z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.(PAP)
Autor: Luiza Łuniewska
lui/ mark/