Komisja Europejska podpisała umowy o udzielenie dotacji w wysokości 1,1 mld euro ze środków funduszu innowacyjnego unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na realizację siedmiu wielkoskalowych projektów. W pierwszych 10 latach realizacji projekty mają doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o ponad 76 megaton równoważnika CO2.
W ramach projektów w kluczowych sektorach (wodoru, stali, chemikaliów, cementu, energii słonecznej, biopaliw oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla) wdrażane są innowacyjne technologie niskoemisyjne na skalę przemysłową.
"Dzięki funduszowi innowacyjnemu Komisja Europejska mogła przeznaczyć 1,1 mld euro na wzmocnienie pozycji innowacyjnych, przyszłościowych przedsiębiorstw, które będą rozwijać nowoczesne technologie i stymulować transformację klimatyczną w swoich branżach. Jest to inteligentna inwestycja w dekarbonizację i wzmocnienie odporności naszej gospodarki. Wzmacnia ona również pozycję europejskiego przemysłu jako światowego lidera w dziedzinie czystych technologii, tworzy lokalne miejsca pracy i pomaga przyspieszyć przejście na zieloną gospodarkę" - powiedział wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.
Dyrektor Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) Dirk Beckers powiedział, że jego organizacja jest dumna z podpisania w ramach funduszu innowacyjnego umów dotyczących pierwszych wielkoskalowych projektów.
"Świadczą one o tym, że transformacja w kierunku czystej energii już się rozpoczęła, a znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych stwarza nowe możliwości dla promotorów naszych projektów. Projekty te prezentują wysoce innowacyjne rozwiązania w poszczególnych sektorach i posłużą innym za przykład do naśladowania" - zaznaczył.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)