Premier Mateusz Morawiecki na wniosek szefowej resortu klimatu i środowiska Anny Moskwy powołał Michała Mistrzaka na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - poinformowała w środę na Twitterze Inspekcja.

Mistrzak od 17 września 2021 roku pełnił obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Michał Mistrzak jest absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów menadżerskich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. To były funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji z dwudziestoletnim stażem.

Resort informował wcześniej, że Mistrzak jest współtwórcą departamentu zwalczania przestępczości środowiskowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, w którym pełnił funkcję zastępcy dyrektora.

Jak dodano, był on również współautorem największej od lat 90-tych nowelizacji Kodeksu karnego i wykroczeń w zakresie zwalczania przestępczości środowiskowej. Nowe przepisy mają znacznie zaostrzyć kary za przestępstwa środowiskowe.

Mistrzak w trakcie swojej kariery zawodowej zajmował się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej o charakterze transgranicznym, kryminalnym, narkotykowym i ekonomicznym na terenie kraju oraz poza jego granicami. (PAP)

autor: Michał Boroń