Zła jakość powietrza i związane z nią zjawisko smogu to problem, który dotyczy wielu obszarów naszego kraju. To czy, i jak szybko się z nim uporamy zależy przede wszystkim od decyzji dotyczącej sposobu ogrzewania naszych domów. Modernizując przestarzały system grzewczy nie tylko nie będziemy zatruwać powietrza, którym oddychamy ale zapewnimy sobie również bardziej komfortowe i oszczędniejsze ogrzewanie.

Od początku działalności firmy Viessmann przestrzegamy wszelkich wymogów, przepisów, i regulacji dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Na każdym etapie stosujemy zasadę: jak najmniej obciążać środowisko! Potwierdzeniem tych słów, może być fakt, że jako pierwsza firma z branży techniki grzewczej i jako trzecie przedsiębiorstwo w skali światowej, otrzymaliśmy międzynarodowy certyfikat ekologiczny. Jako pionier ochrony środowiska, od dziesięcioleci stawiamy na ekologiczne źródła energii.

Angażujemy się w projekty edukacyjne, aktywnie uczestniczymy w wszelkich działaniach związanych z zapobieganiem zanieczyszczaniu powietrza.

Powołaliśmy do życia własną Fundację "Świadomi Klimatu", której celem są działania edukacyjne podnoszące świadomość ekologiczną oraz działania mające na celu zapobieganie niskiej emisji. Fundacja od czterech lat jest organizatorem ogólnopolskiego Konkursu Energetycznego „Wszystko zależy od energii” skierowanego do młodzieży w wieku 18-24 lata.

Zaprojektowaliśmy również Infomobil - „Stop SMOG Car”, jeżdżący po Polsce szkoleniowy pojazd z poglądowymi ekologicznymi urządzeniami grzewczymi: pompą ciepła powietrze/woda Vitocal 200-A, najnowszym kondensacyjnym kotłem gazowym Vitodens 200-W oraz panelami fotowoltaicznymi i oczyszczaczem powietrza HL-OP-15.

ikona lupy />
VITODENS 200-W to wiszący jednofunkcyjny kocioł kon¬densacyjny polecany do modernizacji systemu grzewczego / Materiały prasowe

Od lat aktywnie wspieramy proekologiczne inicjatywy, uczestniczymy w konferencjach i prowadzimy programy mające zwiększyć świadomość rozwiązań OZE. Przekonywanie społeczeństwa do ekologicznych rozwiązań branży grzewczej to długotrwały proces. By osiągnąć cel musimy działać wspólnie!

Jak w praktyce zatrzymać SMOG?

Polska należy do niechlubnego grona krajów z najbardziej zanieczyszczonym po­wietrzem w Europie. Jak wiadomo jedną z głównych przyczyn jego zanieczyszczenia jest tzw. niska emi­sja, czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów z wciąż popularnych w naszym kraju kotłów węglowych i opalanych drewnem. Według danych GUS z 2018 r. aż 45,4% gospodarstw domowych do ogrze­wania pomieszczeń wykorzystywała paliwa stałe, głównie węgiel kamienny i drewno. Są one często spalane w przestarzałych piecach niespeł­niających żadnych norm emisyjnych, co bezpośrednio przyczynia się do powstawa­nia smogu.

Wymiana starych palenisk – modernizacja systemu grzewczego

W takim przypadku rozwią­zaniem jest zmia­na sposobu ogrzewania, która przyczyni się nie tylko do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy, ale również wpłynie na poprawę komfortu cieplnego domowników i obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Modernizacja instalacji grzewczej – jakie mamy możliwości?

Jednym z polecanych rozwiązań w przy­padku modernizowanych systemów grzew­czych jest wymiana starego pieca na paliwa stałe na nowoczesny gazowy kocioł kon­densacyjny lub pompę ciepłe.
Biorąc pod uwagę koszty instalacyj­ne najbardziej ekonomicznym rozwią­zaniem w przypadku modernizowanych budynków jest wymiana starego pieca na gazowy kocioł kondensacyjny, współ­pracujący z niskotemperaturowym ogrze­waniem wodnym – podłogowym lub grzejnikowym. https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens.html
Kotły gazowe zapewnia­ją nie tylko bezobsługowe, komfortowe i energooszczędne ogrzewanie domu, ale również w dużym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Gaz ziem­ny uważany jest za jedno z najczystszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków. Kotły gazowe praktycznie nie emitują pyłów zawieszonych. Dzięki spe­cjalnej konstrukcji palnika kotły kondensa­cyjne Viessmann charakteryzują się znikomą (tzw. zerową) emisją tlenku węgla CO oraz tlenków azotu NOx.

Drugą grupą urządzeń polecanych do modernizacji systemu grzewczego są pom­py ciepła. Zapewniają one nie tylko ogrze­wanie bez zanieczyszczeń i smogu, ale także niskie koszty eksploatacyjne. Pompy ciepła są szczególnie polecane w przypadku modernizowanych domów, które nie mają możliwości podłączenia do sieci gazowej. Sprawdzą się więc bardzo dobrze m.in. w domach zlokalizowanych na obrzeżach miast oraz na terenach wiejskich, zastę­pując stary kocioł węglowy lub opalany drewnem. Urządzenia te charakteryzują się czystą pracą - nie wytwarzają spalin i nie emitują do atmosfery szkodliwych związków. Do ogrzewania wykorzystują darmową energię odnawialną (zakumu­lowaną w m.in. powietrzu lub gruncie), udostępnianą przez naturę bez ograniczeń. Dzięki temu ogrzewanie pompami ciepła Viessmann pozwala nie tylko ograniczyć zu­życie paliw kopalnych i zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery ale również obniżyć koszty ogrzewania budynku. https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/gratis.html

Materiały prasowe
ikona lupy />
Pompa ciepła Vitocal 111-S / Materiały prasowe