Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) zwiększył budżet programu "Mój Prąd" o dodatkowe 100 mln zł, podał Fundusz. Nabór potrwa do 18 grudnia br.

"Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie fotowoltaiką i lawina wniosków o dotacje do 5 tys. zł. Cieszy mnie, że rośnie świadomość naszego społeczeństwa, że ekologia po prostu się opłaca. Korzystanie z własnego prądu, produkowanego ze słońca, przekłada się na oszczędności w portfelu, ale są to też wymierne korzyści dla środowiska. Inwestycje w odnawialne źródło energii w ramach 'Mojego Prądu' przyczynią się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok" - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, cytowany w komunikacie.

Do NFOŚiGW 6 listopada wpłynął 200-tysięczny wniosek, który wyczerpał miliardowy budżet "Mojego Prądu".

"Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Porównując ten wynik do mocy 3,77 MW największej polskiej farmy fotowoltaicznej (w gminie Czernikowo koło Torunia), 'Mój Prąd' sfinansuje ponad 300 takich inwestycji" - dodał pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska.

Program będzie kontynuowany w 2021 r. Nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów, podsumowano.

"Mój Prąd" to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu, który wystartował w połowie 2019 r., jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.