statystyki

Romanowski: Ochrona środowiska usprawiedliwia stan wyższej konieczności [WYWIAD]

autor: Katarzyna Nocuń28.10.2020, 06:01; Aktualizacja: 28.10.2020, 07:35
prof. Michał Romanowski, adwokat w kancelarii Romanowski i Wspólnicy

prof. Michał Romanowski, adwokat w kancelarii Romanowski i Wspólnicyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Uzyskanie zgód na taką inwestycję jak budowa alternatywnego systemu przesyłu ścieków do Czajki zajęłoby kilka lat. W takich sytuacjach trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem, wiedzą, poczuciem odpowiedzialności i konstytucją - mówi prof. Michał Romanowski, adwokat w kancelarii Romanowski i Wspólnicy.

Alternatywny układ przesyłowy ścieków do oczyszczalni Czajka powstaje na podstawie decyzji nakazowej Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB). Co to oznacza?

Jest to decyzja, w której wymagane zwykle pozwolenia zastępuje jeden dokument wydany w nadzwyczajnym trybie przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jej szczególny charakter polega na tym, że organ powiada: macie podjąć wszelkie niezbędne działania, aby w trybie natychmiastowym zapobiec potencjalnej szkodzie dla środowiska i dla ludzi wynikającej ze zrzucania ścieków do Wisły. Co ważne, szkoda ta ma charakter dynamiczny, czyli zwiększa się wraz z wydłużającym się czasem zrzucania ścieków do rzeki.

Z tych powodów wydałem opinię prawną, zgodnie z którą decyzja PINB nakazuje w trybie nadzwyczajnym – dla ochrony takich wartości jak środowisko oraz życie i zdrowie ludzi – zastosować specjalny tryb postępowania, niewymagający konieczności uzyskania wszystkich zgód różnych organów. Na podstawie tej decyzji możliwe jest rozpoczęcie prac w trybie natychmiastowym.

Ile czasu byłoby potrzeba do uzyskania wszystkich potrzebnych zgód administracyjnych?


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie