statystyki

Na zmianach w termomodernizacji najbardziej zyskają kominiarze

autor: Zofia Jóźwiak06.10.2020, 06:01; Aktualizacja: 06.10.2020, 08:07
Najnowsza nowelizacja ustawy termomodernizacyjnej została już z niewielkimi poprawkami zaakceptowana przez Senat (7‒8 października ponownie procedowana będzie w Sejmie). Dzięki zmianom gminom będzie łatwiej spełnić warunki programu „Stop smog”, co może znacząco wpłynąć na liczbę kontraktów dla przedsiębiorców zajmujących się dociepleniami i odnawialnymi źródłami energii.

Najnowsza nowelizacja ustawy termomodernizacyjnej została już z niewielkimi poprawkami zaakceptowana przez Senat (7‒8 października ponownie procedowana będzie w Sejmie). Dzięki zmianom gminom będzie łatwiej spełnić warunki programu „Stop smog”, co może znacząco wpłynąć na liczbę kontraktów dla przedsiębiorców zajmujących się dociepleniami i odnawialnymi źródłami energii.źródło: ShutterStock

Jeśli program „Stop smog” rozwinie się tak dobrze, jak oczekuje rząd, to będzie także szansą zarobku dla przedsiębiorstw. Zatrudnienie znajdą i firmy wykonujące docieplenia, i te z branży odnawialnych źródeł energii.

Najnowsza nowelizacja ustawy termomodernizacyjnej została już z niewielkimi poprawkami zaakceptowana przez Senat (7‒8 października ponownie procedowana będzie w Sejmie). Dzięki zmianom gminom będzie łatwiej spełnić warunki programu „Stop smog”, co może znacząco wpłynąć na liczbę kontraktów dla przedsiębiorców zajmujących się dociepleniami i odnawialnymi źródłami energii. [ramka] Z dołączonej do projektu ustawy oceny skutków regulacji wynika, że zatrudnienie w firmach może się zwiększyć w przeciętnym województwie średniorocznie o ok. 10 tys.

Co zmienia nowelizacja

Długi okres odpowiedzialności za efekty w programie „Stop smog” został skrócony do 5 lat. Do tej pory wymagane było, aby podejmowane zamierzenia wywoływały deklarowany efekt przez 10 lat (np. zainstalowany piec musiał być przez tyle lat użytkowany). To pomoże także przedsiębiorcom, bo stosowane przez nich urządzenia często nie miały 10-letniej gwarancji.

Nie o minimum 50 proc., lecz o minimum 30 proc. ma zostać zmniejszone w wyniku realizowanego zamierzenia średnie zapotrzebowanie na energię grzewczą w domu. To pozwoli uniknąć bardzo kosztownego remontu przede wszystkim w budynkach, które są już częściowo ocieplone. A także zwiększy liczbę budynków kwalifikujących się do dofinansowania.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie