statystyki

Prezydent Wałbrzycha: Plastiku na rynku jest za dużo [WYWIAD]

autor: Katarzyna Nocuń30.09.2020, 08:33; Aktualizacja: 30.09.2020, 08:37
Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha

fot. A.Grudzień/Mat. prasowe

Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha fot. A.Grudzień/Mat. prasoweźródło: Materiały Prasowe

- Jesteśmy zniecierpliwieni brakiem rozwiązań ustawowych, które ograniczą ilość odpadów. Dbamy o zdrowie i o portfele naszych mieszkańców, zastępując rząd i ministerstwa. To działania ideowe - mówi w rozmowie z DGP Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Kolejny raz rada miasta przyjęła uchwałę, która ma ograniczyć ilość plastiku trafiającego do śmietników. Zagospodarowanie tego surowca jest największym problemem w systemie gospodarki odpadami w Wałbrzychu?

Zdecydowanie tak. Mamy własną komunalną instalację segregującą, do której trafiają wszystkie odpady z całego miasta. Jest to zakład prowadzony i zarządzany przez spółkę miejską ze 100-proc. udziałem kapitału gminy. Mamy więc pełną kontrolę nad strumieniem odpadów, zarówno jeśli chodzi o ich rodzaj, jak i ilości. Odpady z tworzyw sztucznych, plastik i zawierające plastik, czyli opakowania wielomateriałowe, jak kartony po mleku, stanowią ok. 30‒35 proc. wolumenu odpadów. Zaryzykuję twierdzenie, że ten wolumen w największym stopniu wpływa na końcowe obciążenie dla gminy i dla mieszkańców. Odpady wysokokaloryczne, czyli m.in. plastik, folie, nie znajdują odbiorców. Jest tego zbyt dużo, nie ma możliwości racjonalnego zagospodarowania tego surowca.

Ile kosztuje odbiór tony tej frakcji?


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie