statystyki

Obojętność awangardy zielonej transformacji

autor: Marceli Sommer02.07.2020, 08:01; Aktualizacja: 02.07.2020, 08:02
Zamożne społeczeństwa europejskie w mniejszym stopniu obawiają się zmian niż kraje, które są na „pierwszej linii frontu”.

Zamożne społeczeństwa europejskie w mniejszym stopniu obawiają się zmian niż kraje, które są na „pierwszej linii frontu”.źródło: ShutterStock

Zamożne społeczeństwa europejskie w mniejszym stopniu obawiają się zmian niż kraje, które są na „pierwszej linii frontu”.

Choć w wymiarze politycznym i wizerunkowym północ Europy – Skandynawia, Norwegia czy kraje Beneluksu – należą do „prymusów” zielonej transformacji, ich obywatele w stosunkowo niewielkim stopniu martwią się zmianami klimatycznymi. Jako bardzo lub ekstremalnie poważny problem ocenia je tam około połowa badanych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez naukowców z Oksfordu na próbie ponad 80 tys. osób w 40 krajach.

Na drugim biegunie znalazły się społeczeństwa krajów globalnego Południa, takich jak Chile, Kenia czy Filipiny, gdzie w najwyższym stopniu niepokoi się zmianami klimatycznymi przytłaczająca większość respondentów. Wysoko w rankingu znalazły się także kraje południowej części Europy – Portugalia, Chorwacja, Rumunia czy Węgry. We wszystkich poważne obawy dotyczące klimatu wyraziło ponad 80 proc. badanych.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie