Spółdzielnia nie musi dołączać do zgłoszenia wykonania robót budowlanych zgody wszystkich spółdzielców (współwłaścicieli), gdyż ta nie jest wymagana. Pogląd potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 listopada 2019 r. (sygn. akt II OSK 3117/17). W orzeczeniu tym sąd podał, że roboty budowlane polegające na budowie altany śmietnikowej wraz z elementami małej architektury na nieruchomości pozostającej w zarządzie spółdzielni mieszkaniowej mieszczą się w zakresie pojęcia eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnej. Spółdzielnia mieszkaniowa wykonująca zarząd nieruchomością wspólną stanowiącą jej współwłasność ma tytuł prawny do dysponowania nią na cele budowlane, w rozumieniu art. 3 pkt 11 prawa budowlanego, w zakresie eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnej.
NSA podkreślił, że ustawa z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: u.s.m.) nie różnicuje działań spółdzielni sprawującej zarząd nieruchomością wspólną na podstawie art. 27 ust. 2 u.s.m. na czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Jest to zrozumiałe, jeżeli przyjmuje się, że zakres zarządu, o którym mowa w art. 27 ust. 2 u.s.m., dotyczy utrzymania i eksploatacji nieruchomości wspólnej. Przepisy u.s.m. nie definiują tego ostatniego pojęcia, ale według NSA obejmuje on wszelkiego rodzaju roboty budowlane, które służą prawidłowej eksploatacji i utrzymaniu substancji budynkowej, co oznacza, że spółdzielnia mieszkaniowa wykonująca zarząd nieruchomością wspólną ma tytuł prawny do dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane w zakresie robót, które służą eksploatacji i utrzymaniu części budynku i urządzeń objętych współwłasnością.
Roboty budowlane mogą więc obejmować nie tylko remont, lecz także przebudowę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego (por. uchwała NSA z 19 października 2015 r., sygn. akt II OPS 2/15). W rozpatrywanej sprawie NSA ocenił, że zagospodarowanie objętej zgłoszeniem działki zmierza do polepszenia członkom spółdzielni oraz pozostałym współwłaścicielom warunków mieszkaniowych przez zaspokojenie ich potrzeb w zakresie gospodarowania odpadami i zapewnienie możliwości aktywnej rekreacji. Inwestycja ta niewątpliwie służy zatem prawidłowej eksploatacji nieruchomości objętych współwłasnością, spółdzielnia bowiem musi zapewnić prawidłową zbiórkę odpadów i ich sortowanie.
Podstawa prawna
•art. 3 pkt 11 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1186; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 148)
•art. 27 ust. 2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 845; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1309)