statystyki

Nowy śmietnik bez konieczności pytania mieszkańców o zgodę

autor: Leszek Jaworski20.05.2020, 08:48; Aktualizacja: 20.05.2020, 09:13
Spółdzielnia mieszkaniowa wykonująca zarząd nieruchomością wspólną stanowiącą jej współwłasność ma tytuł prawny do dysponowania nią na cele budowlane

Spółdzielnia mieszkaniowa wykonująca zarząd nieruchomością wspólną stanowiącą jej współwłasność ma tytuł prawny do dysponowania nią na cele budowlaneźródło: ShutterStock

Spółdzielnia zgłosiła zamiar wykonania nowej, dostosowanej do wywozu odpadów komunalnych, altany śmietnikowej wraz z elementami małej architektury, a także wybudowania nowych chodników. Do zgłoszenia dołączyła projekt budowlany oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Czy powinna dołączyć też uchwałę o wyrażeniu zgody przez wszystkich spółdzielców (współwłaścicieli) na te roboty?

Spółdzielnia nie musi dołączać do zgłoszenia wykonania robót budowlanych zgody wszystkich spółdzielców (współwłaścicieli), gdyż ta nie jest wymagana. Pogląd potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 listopada 2019 r. (sygn. akt II OSK 3117/17). W orzeczeniu tym sąd podał, że roboty budowlane polegające na budowie altany śmietnikowej wraz z elementami małej architektury na nieruchomości pozostającej w zarządzie spółdzielni mieszkaniowej mieszczą się w zakresie pojęcia eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnej. Spółdzielnia mieszkaniowa wykonująca zarząd nieruchomością wspólną stanowiącą jej współwłasność ma tytuł prawny do dysponowania nią na cele budowlane, w rozumieniu art. 3 pkt 11 prawa budowlanego, w zakresie eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnej.

NSA podkreślił, że ustawa z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: u.s.m.) nie różnicuje działań spółdzielni sprawującej zarząd nieruchomością wspólną na podstawie art. 27 ust. 2 u.s.m. na czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Jest to zrozumiałe, jeżeli przyjmuje się, że zakres zarządu, o którym mowa w art. 27 ust. 2 u.s.m., dotyczy utrzymania i eksploatacji nieruchomości wspólnej. Przepisy u.s.m. nie definiują tego ostatniego pojęcia, ale według NSA obejmuje on wszelkiego rodzaju roboty budowlane, które służą prawidłowej eksploatacji i utrzymaniu substancji budynkowej, co oznacza, że spółdzielnia mieszkaniowa wykonująca zarząd nieruchomością wspólną ma tytuł prawny do dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane w zakresie robót, które służą eksploatacji i utrzymaniu części budynku i urządzeń objętych współwłasnością.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie