statystyki

Nie rezygnujmy z selektywnej zbiórki podczas epidemii [WYWIAD]

autor: Katarzyna Nocuń01.04.2020, 18:00
Hanna Marliere, ekspertka gospodarki odpadami, biolog środowiska, dyrektor Green Management Group

fot. Materiały prasowe

Hanna Marliere, ekspertka gospodarki odpadami, biolog środowiska, dyrektor Green Management Group fot. Materiały prasoweźródło: DGP

 Nawet duża liczba chorych nie upoważnia do odstąpienia od procedur chroniących środowisko; to próba wprowadzenia odstępstw tylnymi drzwiami - mówi Hanna Marliere ekspertka gospodarki odpadami, biolog środowiska, dyrektor Green Management Group.

Główna Inspekcja Sanitarna zaleca, by śmieci wytwarzane przez osoby w kwarantannie oraz zakażone koronawirusem, ale przebywające w domu, wrzucać do podwójnego worka, a następnie tam, gdzie trafiają odpady komunalne. Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Według oficjalnych danych mamy obecnie ok. 2 tys. zakażeń. Na inne zakaźne choroby, które również leczymy w domu, co roku choruje kilkaset tysięcy osób. Nie jest sytuacją nadzwyczajną to, że ktoś z chorobą zakaźną przebywa w domu i wytwarza odpady. Natomiast koronawirus przez to, że jest niesamowicie zjadliwy i jego rozprzestrzenianie jest bardzo dynamiczne, a przede wszystkim nie ma na niego lekarstwa, obnażył niedoskonałości naszego systemu zdrowia, a także zabezpieczenia sanitarnego – chociażby w zakresie gospodarki odpadami. Wiemy, że rotawirus jest bardzo zakaźny, ale nie zastanawiamy się, gdzie wyrzucić pieluszki dzieci, które na niego chorują. I czy stanowią one problem w koszu na śmieci, który trafia do sortowni. Do tej pory nikt o tym nie myślał, tymczasem one są potencjalnie takim samym materiałem zakaźnym jak śmieci chorych na COVID-19 dzisiaj.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie