statystyki

Reforma śmieciowego rynku zaczeka

autor: Katarzyna Nocuń30.03.2020, 07:31; Aktualizacja: 30.03.2020, 07:36
Na liście ministra znajdą się także spalarnie istniejące, planowane do modernizacji i rozbudowy.

Na liście ministra znajdą się także spalarnie istniejące, planowane do modernizacji i rozbudowy.źródło: ShutterStock

Do końca tego roku możliwa będzie ewidencja odpadów na papierze. Zaczekają także decyzje ministra klimatu dotyczące budowy kolejnych spalarni. Terminy ważne dla rynku gospodarki odpadami zmienia znowelizowana specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Elektroniczne moduły ewidencji i sprawozdawczości BDO (bazy danych o odpadach) weszły w życie z początkiem tego roku. Po alarmie podniesionym przez małych i średnich przedsiębiorców umożliwiono ewidencję śmieci opcjonalnie na dokumentach papierowych do 30 czerwca. To rozwiązanie dla tych podmiotów, które nie zdążyły zarejestrować się w bazie, a ich wnioski wciąż czekają na rozpatrzenie w urzędach marszałkowskich. Specustawa zakłada, że ewidencja na papierze będzie możliwa do 31 grudnia 2020 r. Zmiany dotyczą art. 236a ustawy o odpadach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 701 ze zm.). Warunkiem ewidencjonowania odpadów na papierze będzie tak jak obecnie wystawienie przez podmiot, który oddaje odpady, karty ich przekazania. Ponadto wszystkie dane będą musiały znaleźć się w bazie do 31 stycznia 2021 r. BDO ma uszczelnić rynek gospodarki odpadami i zlikwidować szarą strefę. Śmieci mają być ewidencjonowane na każdym etapie: od ich przekazania u źródła i na każdym odcinku transportu do instalacji.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie