statystyki

Węgry włączają się do ochrony klimatu

autor: Dominik HéJj19.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 19.02.2020, 07:59
Viktor Orbán zaprezentował sześciopunktową mapę drogową na rzecz ochrony klimatu

Viktor Orbán zaprezentował sześciopunktową mapę drogową na rzecz ochrony klimatuźródło: ShutterStock

Viktor Orbán wytyka Polsce, że niechętnie godzi się na działania związane z Europejskim Zielonym Ładem.

Zielona energia i ochrona klimatu to hasła, które zyskują na Węgrzech coraz większą popularność. Dzięki nim Budapeszt stara się znaleźć w centrum UE, a aktywność na polu Europejskiego Zielonego Ładu ma przykryć krytykowane przez Brukselę zmiany polityczne.

Viktor Orbán wykorzystuje też polski sceptycyzm do inicjatywy osiągnięcia neutralności klimatycznej. W czasie konferencji 9 stycznia mówił o znaczeniu ochrony klimatu dla Węgier. Podkreślił radość, że wreszcie udało się zinstytucjonalizować działania w tej kwestii. I przypomniał, że jedynym państwem, które zapewniło sobie dodatkowy czas potrzebny na przyjęcie Europejskiego Zielonego Ładu (EZP), była Polska.

Za kwartał unijni politycy mają powrócić do rozmów. Z Brukseli dobiegają głosy zapowiadające ograniczenie funduszy spójności, na czym Węgry poważnie by ucierpiały. Jedyną możliwością na zmianę tej sytuacji jest ubieganie się o środki w ramach nowej składowej budżetu, związanej z realizacją EZP. Nowy fundusz realizuje postulat Budapesztu, by biedniejsze kraje nie płaciły za transformację energetyczną. Premier stawiał jeszcze jeden warunek, od którego uzależnił zaangażowanie w politykę klimatyczną – nierezygnowanie z atomu, który odpowiada za ok. 50 proc. produkcji energii na Węgrzech.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie