statystyki

Węgry włączają się do ochrony klimatu

autor: Dominik HéJj19.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 19.02.2020, 07:59
Viktor Orbán zaprezentował sześciopunktową mapę drogową na rzecz ochrony klimatu

Viktor Orbán zaprezentował sześciopunktową mapę drogową na rzecz ochrony klimatuźródło: ShutterStock

Viktor Orbán wytyka Polsce, że niechętnie godzi się na działania związane z Europejskim Zielonym Ładem.

Zielona energia i ochrona klimatu to hasła, które zyskują na Węgrzech coraz większą popularność. Dzięki nim Budapeszt stara się znaleźć w centrum UE, a aktywność na polu Europejskiego Zielonego Ładu ma przykryć krytykowane przez Brukselę zmiany polityczne.

Viktor Orbán wykorzystuje też polski sceptycyzm do inicjatywy osiągnięcia neutralności klimatycznej. W czasie konferencji 9 stycznia mówił o znaczeniu ochrony klimatu dla Węgier. Podkreślił radość, że wreszcie udało się zinstytucjonalizować działania w tej kwestii. I przypomniał, że jedynym państwem, które zapewniło sobie dodatkowy czas potrzebny na przyjęcie Europejskiego Zielonego Ładu (EZP), była Polska.

Za kwartał unijni politycy mają powrócić do rozmów. Z Brukseli dobiegają głosy zapowiadające ograniczenie funduszy spójności, na czym Węgry poważnie by ucierpiały. Jedyną możliwością na zmianę tej sytuacji jest ubieganie się o środki w ramach nowej składowej budżetu, związanej z realizacją EZP. Nowy fundusz realizuje postulat Budapesztu, by biedniejsze kraje nie płaciły za transformację energetyczną. Premier stawiał jeszcze jeden warunek, od którego uzależnił zaangażowanie w politykę klimatyczną – nierezygnowanie z atomu, który odpowiada za ok. 50 proc. produkcji energii na Węgrzech.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie