statystyki

Negocjacje klimatyczne w cieniu brexitu. Łatwo nie będzie

autor: Marceli Sommer18.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 18.02.2020, 07:25
Problem w tym, że o ile po Johnsonie oczekuje się twardych negocjacji z Brukselą, o tyle w sprawach związanych z klimatem jest oskarżany o brak wizji i zrozumienia wagi problemu.

Problem w tym, że o ile po Johnsonie oczekuje się twardych negocjacji z Brukselą, o tyle w sprawach związanych z klimatem jest oskarżany o brak wizji i zrozumienia wagi problemu.źródło: ShutterStock

Sukcesowi COP26 w Glasgow może zagrozić polityka wewnętrzna oraz równolegle prowadzone negocjacje handlowe z UE.

Przeprowadzona w zeszłym tygodniu rekonstrukcja brytyjskiego rządu w zgodnej ocenie komentatorów oznacza centralizację władzy w rękach Borisa Johnsona. Większa sterowność rządu mogłaby być atutem w obliczu stojących przed Londynem wyzwań: negocjacji w sprawie relacji handlowych po brexicie oraz przygotowań do szczytu klimatycznego w Glasgow. Problem w tym, że o ile po Johnsonie oczekuje się twardych negocjacji z Brukselą, o tyle w sprawach związanych z klimatem jest oskarżany o brak wizji i zrozumienia wagi problemu.

Kluczową decyzją premiera w ramach nowego rozdania było zastąpienie na stanowisku ministra finansów Sajida Javida młodym Rishim Sunakiem, jego dotychczasowym zastępcą. Stanowisko straciła również doświadczona minister ds. biznesu i energii Andrea Leadsom. Także w tym przypadku jej następcą jest polityk, którego trudno zaliczyć do „politycznych wyjadaczy”, Alok Sharma. Określony przez Reutersa jako ultralojalny wobec Johnsona Sharma pokieruje też przygotowaniami do COP26, wbrew spekulacjom mediów, które typowały do tej funkcji Michaela Gove’a, ministra odpowiedzialnego za przygotowania do wyjścia z UE bez umowy.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie