Neutralność klimatyczna? Cementownie mówią tak, ale...

autor: Grzegorz Kowalczyk11.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 11.02.2020, 07:35
Proces dekarbonizacji według analityków może przynieść znaczący wzrost kosztów produkcji cementu.

Proces dekarbonizacji według analityków może przynieść znaczący wzrost kosztów produkcji cementu.źródło: ShutterStock

Branża już zabrała się do wdrażania celów wyznaczonych na rok 2050. Oczekuje jednak wsparcia od UE

Cembureau, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego zrzeszające 27 krajowych organizacji branżowych na kontynencie, wiosną zamierza przedstawić mapę drogową szczegółowo określającą, jak w ciągu najbliższych 30 lat dojść do stanu neutralności klimatycznej. To ważna deklaracja, ponieważ produkcja cementu to jedna z najbardziej emisyjnych branż na świecie – szacuje się, że odpowiada za 7 proc. emisji pochodzącej od człowieka, czyli zaledwie o 1 pkt proc. mniej niż samochody. Porównując tę skalę względem pojedynczych państw, więcej gazów cieplarnianych emitują jedynie Chiny i Stany Zjednoczone. Plan ma objąć produkcję i łańcuch dostaw.

Stowarzyszenie spodziewa się, że uda się zrealizować ten cel zarówno poprzez rozwój już istniejących technologii, jak i szerokie zastosowanie tych, nad którymi wciąż trwają jeszcze badania – np. zwiększenie elektryfikacji produkcji czy tworzenie klinkieru w niższych niż dotychczas temperaturach. Według szacunków Cembureau przełomowe rozwiązania mają wejść do komercyjnego użytku po 2030 r. To, wraz z pełnym wykorzystywaniem surowców wtórnych, ma zneutralizować podstawowy czynnik emisyjności tego przemysłu – rozkładu węglanu wapnia.

Polskie cementownie będą odgrywać istotną rolę w tej strategii. Nasz kraj jest bowiem trzecim (po Niemczech i Włoszech) największym producentem cementu na kontynencie. Wytwarza go rocznie prawie 19 mln ton, o wartości 6–7 mld zł. 13 zakładów zatrudnia ok. 4 tys. pracowników (wraz z podwykonawcami szacuje się zatrudnienie na 25 tys.). Krajowy sektor nie tylko zgadza się na ograniczenia i jest gotowy spełnić te wymogi, ale również aktywnie wpływał na kształt deklaracji. Jak wskazują przedstawiciele branży, na rzecz polskiego biznesu cementowego przemawia to, że regularnie obniża swoją emisyjność – w ciągu ostatnich 30 lat zmniejszono ją o 30 proc. – Obecnie aktualizujemy naszą krajową strategię zrównoważonego rozwoju, która określi dokładne cele dla Polski – mówi Xavier Guesnu, prezes Lafarge w Polsce. Jak dodaje, spółka przeznaczyła też już prawie 100 mln zł na inwestycje dotyczące zastosowania paliw alternatywnych.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie