statystyki

Niemcy podnoszą ceny, aby zmniejszać emisje

autor: Łukasz Grajewski19.12.2019, 09:12; Aktualizacja: 19.12.2019, 09:12
Dziś Bundestag, a jutro Bundesrat przegłosują pakiet ustaw, które mają ustawić RFN na tory w kierunku odległego celu zeroemisyjności. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost opłat od tony emitowanego dwutlenku węgla do 25 euro od 2021 r.

Dziś Bundestag, a jutro Bundesrat przegłosują pakiet ustaw, które mają ustawić RFN na tory w kierunku odległego celu zeroemisyjności. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost opłat od tony emitowanego dwutlenku węgla do 25 euro od 2021 r.źródło: ShutterStock

W życie wejdzie pakiet klimatyczny, który znacznie zwiększy opłaty za wytwarzanie gazów cieplarnianych. Podrożeją benzyna i ogrzewanie.

Dziś Bundestag, a jutro Bundesrat przegłosują pakiet ustaw, które mają ustawić RFN na tory w kierunku odległego celu zeroemisyjności. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost opłat od tony emitowanego dwutlenku węgla do 25 euro od 2021 r. W kolejnych latach ceny będą systematycznie rosnąć, aby w 2025 r. osiągnąć pułap 55 euro za tonę.

Opłaty będą obowiązywać w transporcie i budownictwie. – Obciążone zostaną przedsiębiorstwa, które w bezpośredniej produkcji emitują do atmosfery CO2, jak np. koncerny paliwowe lub ciepłownie – tłumaczy Michał Kędzierski, analityk ds. polityki energetycznej RFN w Ośrodku Studiów Wschodnich (OSW). – Na końcu podwyżki dotkną konsumentów – dodaje.

Pewny jest wzrost kosztów benzyny oraz ogrzewania. Związek Przemysłu Niemieckiego wstępnie wylicza, że Niemiec codziennie używający samochodu z silnikiem typu diesel będzie musiał wyłożyć dodatkowe 54 euro na paliwo w 2021 r., a w 2025 r. nawet 120 euro. Natomiast wzrosty w opłatach za ogrzewanie różne instytucje szacują na 130–150 euro rocznie już w pierwszym roku działania nowych przepisów.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie