statystyki

Niemcy podnoszą ceny, aby zmniejszać emisje

autor: Łukasz Grajewski19.12.2019, 09:12; Aktualizacja: 19.12.2019, 09:12
Dziś Bundestag, a jutro Bundesrat przegłosują pakiet ustaw, które mają ustawić RFN na tory w kierunku odległego celu zeroemisyjności. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost opłat od tony emitowanego dwutlenku węgla do 25 euro od 2021 r.

Dziś Bundestag, a jutro Bundesrat przegłosują pakiet ustaw, które mają ustawić RFN na tory w kierunku odległego celu zeroemisyjności. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost opłat od tony emitowanego dwutlenku węgla do 25 euro od 2021 r.źródło: ShutterStock

W życie wejdzie pakiet klimatyczny, który znacznie zwiększy opłaty za wytwarzanie gazów cieplarnianych. Podrożeją benzyna i ogrzewanie.

Dziś Bundestag, a jutro Bundesrat przegłosują pakiet ustaw, które mają ustawić RFN na tory w kierunku odległego celu zeroemisyjności. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost opłat od tony emitowanego dwutlenku węgla do 25 euro od 2021 r. W kolejnych latach ceny będą systematycznie rosnąć, aby w 2025 r. osiągnąć pułap 55 euro za tonę.

Opłaty będą obowiązywać w transporcie i budownictwie. – Obciążone zostaną przedsiębiorstwa, które w bezpośredniej produkcji emitują do atmosfery CO2, jak np. koncerny paliwowe lub ciepłownie – tłumaczy Michał Kędzierski, analityk ds. polityki energetycznej RFN w Ośrodku Studiów Wschodnich (OSW). – Na końcu podwyżki dotkną konsumentów – dodaje.

Pewny jest wzrost kosztów benzyny oraz ogrzewania. Związek Przemysłu Niemieckiego wstępnie wylicza, że Niemiec codziennie używający samochodu z silnikiem typu diesel będzie musiał wyłożyć dodatkowe 54 euro na paliwo w 2021 r., a w 2025 r. nawet 120 euro. Natomiast wzrosty w opłatach za ogrzewanie różne instytucje szacują na 130–150 euro rocznie już w pierwszym roku działania nowych przepisów.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie