statystyki

Ceny ciepła pójdą w górę? Emisja dwutlenku węgla coraz mocniej dusi nieduże ciepłownie

autor: Katarzyna Nocuń30.10.2019, 08:21; Aktualizacja: 30.10.2019, 09:24
Spółki znalazły się w finansowo-węglowym klinczu.

Spółki znalazły się w finansowo-węglowym klinczu.źródło: ShutterStock

Ratunkiem dla systemów ciepłowniczych jest odejście od węgla w kierunku miksu energetycznego. W przeciwnym wypadku cena ciepła pójdzie ostro w górę.

Problem rosnących kosztów emisji CO2 w liczącym ponad 60 tys. mieszkańców Chełmie jest na tyle poważny, że jest rozważana sprzedaż miejskiej ciepłowni. Mówił o tym prezydent miasta Jakub Banaszek na konferencji zorganizowanej przez Politykę Insight. W ciągu dwóch lat koszt emisji wzrósł z 2 do 10 mln zł i stanowi obecnie 20 proc. wydatków miejskiej spółki ciepłowniczej. Miasta nie stać na inwestycje i modernizację, która jest szacowana na 80–90 mln zł.

Problem dotyczy zasilanych węglem mniejszych sieci ciepłowniczych w całym kraju. Odpowiadają one, jak podaje w raporcie Forum Energii, za dostawę około 40 proc. krajowego ciepła systemowego. Aż 80 proc. systemów – zwłaszcza tych małych – jest nieefektywna energetycznie.

W ostatnich miesiącach media lokalne informowały o kłopotach w Andrychowie – zarządzająca elektrociepłownią spółka upadła z powodu długów (90 mln zł), a kierowanie zakładem zaopatrującym w ciepło trzy czwarte miasta w trybie pilnym przejął samorząd. W poważnych kłopotach znalazła się także ciepłownia w Dęblinie. Zarządzająca nią spółka nie wykupiła na czas praw do emisji CO2, a karę za niedozwoloną emisję w wysokości 9 mln zł nałożył WIOŚ. Przedstawiciele spółki tłumaczyli, że przy rosnących cenach praw do emisji, jej działalność stała się nieopłacalna. Wiele wskazuje, że to początek problemów powiatowego ciepłownictwa.

Węglowa pułapka


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Or(2019-10-30 16:06) Zgłoś naruszenie 21

    Ja na przykład juz zmiksowałem. Robie to tak . Do kotła wale niespalający sie wągiel . Potem wywoże zuzel i spalam go drugi raz w mniejszej ciepłowni . Na końcu kolejny mieszam z oponami i karmię tym kury. Natomiast na emiskji nabradziej zarabiają Niemcy gdyz to Oni produkują tą aparature do mierzenia emisji i wciskają Polakom za cięzkie Ojro.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie