statystyki

Antysmogowe prawo zwiększa zasięg. Kolejne miasta podejmują uchwały antysmogowe

autor: Katarzyna Nocuń29.10.2019, 17:00
Antysmogowe prawo jest egzekwowane. Strażnicy miejscy w pierwszym miesiącu skontrolowali 592 paleniska: odnotowali 19 wykroczeń, nałożyli 8 mandatów na łączną kwotę 2,2 tys. zł, pouczyli jedną osobę, przygotowali 10 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu – informuje krakowska straż miejska.

Antysmogowe prawo jest egzekwowane. Strażnicy miejscy w pierwszym miesiącu skontrolowali 592 paleniska: odnotowali 19 wykroczeń, nałożyli 8 mandatów na łączną kwotę 2,2 tys. zł, pouczyli jedną osobę, przygotowali 10 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu – informuje krakowska straż miejska.źródło: ShutterStock

Kolejne miasta podejmują uchwały antysmogowe. Tym razem fala nadeszła na Pomorze. Przepisy takie przyjął tamtejszy sejmik, a także radni Sopotu.

Region ten nie jest wyjątkiem i ma problem z jakością powietrza, która w ostatnim czasie jeszcze się pogorszyła. Rok temu w 14 na 15 stacji pomiarowych zwiększyły się średnioroczne stężenia pyłu zawieszonego PM10 w porównaniu do roku poprzedniego. I chociaż nie odnotowano przekroczeń norm (te jednak od tego sezonu grzewczego są bardziej restrykcyjne), to sejmik województwa pomorskiego zdecydował się na wprowadzenie antysmogowego prawa. Projekt uchwały trafił już do konsultacji.

To kolejny samorząd, który idzie drogą wymuszenia na mieszkańcach wymiany trujących, złej jakości pieców i kotłów. Te są bowiem głównym źródłem tak zwanej niskiej emisji wpływającej na przedwczesne zgony, choroby układu krążenia, zawały serca, udary mózgu, choroby układu oddechowego – by na tym poprzestać, bo wyliczać można dalej. Wcześniej uchwały antysmogowe przyjęto w 10 innych województwach – wszystkie zakładają wejście w życie przepisów w trakcie sezonu grzewczego, czyli 1 stycznia – w zależności od regionu w różnych latach, najpóźniej w województwie lubuskim, bo dopiero w 2027 r. Sejmik województwa pomorskiego proponuje, by zakaz używania złej jakości kotłów obowiązywał od 1 października 2023 r.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie