statystyki

Kopciuchy niedługo zostaną całkowicie wyrugowane z rynku

autor: Jakub Pawłowski26.02.2019, 07:42; Aktualizacja: 26.02.2019, 08:15
34 proc. gospodarstw jednorodzinnych korzysta z kotłów na paliwo stałe. 250 tys. kotłów trafia rocznie na polski rynek

34 proc. gospodarstw jednorodzinnych korzysta z kotłów na paliwo stałe. 250 tys. kotłów trafia rocznie na polski rynekźródło: ShutterStock

Niewydolne i wysokoemisyjne kotły na paliwa stałe (tzw. kopciuchy) nie trafią już więcej na rynek, niezależnie od tego, jak bardzo nieuczciwi przedsiębiorcy będą starali się nagiąć przepisy. Takie są założenia nowelizacji rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, które podpisali już minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wejdzie w życie za 14 dni.

Regulacje mają ukrócić patologie, które szybko rozpleniły się po pierwszej – i jak się okazuje, jedynie połowicznej – próbie uregulowania rynku urządzeń grzewczych w 2017 r. Rządzący wprowadzili wtedy wyśrubowane wymogi emisji, które muszą spełniać kotły, by mogły być dopuszczone do sprzedaży. Nie trzeba było jednak długo czekać, by producenci i sprzedawcy znaleźli furtki umożliwiające im obejście nowych przepisów. Najprościej jest sprzedawać te same urządzenia, tylko że pod inną nazwą handlową, np. jako kotły do podgrzewania wody. Nie były one ujęte w rozporządzeniu, a jednocześnie – pod względem technicznym – niczym nie różniły się od standardowych kopciuchów.

Furtka ta została zamknięta w obecnej nowelizacji. Uwzględniono też w niej urządzenia na biomasę niedrzewną, które do tej pory były wyłączone spod regulacji. Nowela zakłada też wprowadzenie dodatkowych wymagań dla kotłów wielopaleniskowych: urządzenia z ręcznym zasilaniem paliwem będą musiały być wyposażone w zbiornik akumulacyjny i systemy oczyszczania spalin.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie