statystyki

Kopciuchy niedługo zostaną całkowicie wyrugowane z rynku

autor: Jakub Pawłowski26.02.2019, 07:42; Aktualizacja: 26.02.2019, 08:15
34 proc. gospodarstw jednorodzinnych korzysta z kotłów na paliwo stałe. 250 tys. kotłów trafia rocznie na polski rynek

34 proc. gospodarstw jednorodzinnych korzysta z kotłów na paliwo stałe. 250 tys. kotłów trafia rocznie na polski rynekźródło: ShutterStock

Niewydolne i wysokoemisyjne kotły na paliwa stałe (tzw. kopciuchy) nie trafią już więcej na rynek, niezależnie od tego, jak bardzo nieuczciwi przedsiębiorcy będą starali się nagiąć przepisy. Takie są założenia nowelizacji rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, które podpisali już minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wejdzie w życie za 14 dni.

Regulacje mają ukrócić patologie, które szybko rozpleniły się po pierwszej – i jak się okazuje, jedynie połowicznej – próbie uregulowania rynku urządzeń grzewczych w 2017 r. Rządzący wprowadzili wtedy wyśrubowane wymogi emisji, które muszą spełniać kotły, by mogły być dopuszczone do sprzedaży. Nie trzeba było jednak długo czekać, by producenci i sprzedawcy znaleźli furtki umożliwiające im obejście nowych przepisów. Najprościej jest sprzedawać te same urządzenia, tylko że pod inną nazwą handlową, np. jako kotły do podgrzewania wody. Nie były one ujęte w rozporządzeniu, a jednocześnie – pod względem technicznym – niczym nie różniły się od standardowych kopciuchów.

Furtka ta została zamknięta w obecnej nowelizacji. Uwzględniono też w niej urządzenia na biomasę niedrzewną, które do tej pory były wyłączone spod regulacji. Nowela zakłada też wprowadzenie dodatkowych wymagań dla kotłów wielopaleniskowych: urządzenia z ręcznym zasilaniem paliwem będą musiały być wyposażone w zbiornik akumulacyjny i systemy oczyszczania spalin.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie