Naukowcy do premiera: Masowy odstrzał dzika nie zatrzyma ekspansji wirusa ASF, za to niesie ryzyko trudnych do przewidzenia skutków przyrodniczych

09.01.2019, 15:07; Aktualizacja: 09.01.2019, 15:19
Naukowcy: obecnie wdrażana w Polsce strategia, oparta na drastycznej redukcji populacji dzika na obszarze całego kraju, stoi w sprzeczności z nowoczesnymi metodami kontroli chorób w populacjach dzikich zwierząt i współczesnymi wymogami ochrony przyrody.

Naukowcy: obecnie wdrażana w Polsce strategia, oparta na drastycznej redukcji populacji dzika na obszarze całego kraju, stoi w sprzeczności z nowoczesnymi metodami kontroli chorób w populacjach dzikich zwierząt i współczesnymi wymogami ochrony przyrody.źródło: ShutterStock

- Apelujemy o natychmiastowe cofnięcie decyzji o odstrzale redukcyjnym dzików i wdrożenie alternatywnych działań na bazie wiedzy naukowej i eksperckich opinii, mających na celu wstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby w Polsce - napisali naukowcy w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego. Według ekspertów, zajmujących się profesjonalnie ochroną i zarządzaniem zasobami środowiska przyrodniczego, w tym także leśnictwem i gospodarką łowiecką, prawie całkowita eliminacja dzika nie zatrzyma wirusa ASF, a niesie ogromne ryzyko trudnych do przewidzenia skutków przyrodniczych. Apel podpisało ponad 300 naukowców.Jego pełną treść publikujemy niżej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (38)

  • Pracownik Ministerstwa Środowiska(2019-01-14 20:44) Zgłoś naruszenie 10

    Wybić wszystkie dziki. Co co jednego. A jak to nie pomoże, to wyciąć wszystkie lasy. To musi powstrzymać chorobę. Potem te lasy się zasadzi na nowo. Za 200 lat będą już miały 200 lat.

    Odpowiedz
  • derso(2019-01-11 15:15) Zgłoś naruszenie 20

    Pozbawić tytułów te autorytety Dariusz Rosati już słał donos do Komisji Europejskiej, ale tym razem się przeliczył. I to bardzo! RMF FM dowiedziało się, że... Komisja Europejska popiera odstrzał dzików i chwali za ten krok polskie władze. Cóż, ze strategii "ulica i zagranica" rozhisteryzowanym obrońcom dzików została już tylko ulica...

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2019-01-11 14:26) Zgłoś naruszenie 12

    Takie tytuły poważane u tych pseudonaukowców jak i przeciętnego Kowalskiego będąc stolarzem, dyskutował z lekarzem na temat techniki operacji dla jego teściowej jak ma usunąć np. tętniaka i czy jest potrzeba ścięcia włosów dla w/w wymienionej. Na portalach można kupić różne tytuły naukowe, cena od 300 do 2 tysięcy polskich złociszy.

    Odpowiedz
  • sami co ćwierćinteligenci(2019-01-11 10:42) Zgłoś naruszenie 10

    Występujecie przeciw Komisji Europejskiej? Właśnie poparła stanowisko rządu.

    Odpowiedz
  • sam(2019-01-11 09:29) Zgłoś naruszenie 32

    Porażająca lista głupoty. Gdy w 2014 w zwykłych polowaniach odstrzelono o 50% więcej niż obecnie jest planowane, nikt z nich nie protestował. Nie dziw że przy takich „intelektualistach” polskie uczelnie klasyfikowane są w rankingach od 400 do „daleko w dół.”

    Odpowiedz
  • sam(2019-01-11 09:27) Zgłoś naruszenie 11

    Porażająca lista głupoty. Gdy w 2014 w zwykłych polowaniach odstrzelono o 50% niż jest planowane, nie protestowali. Nie dziw że przy takich „intelektualistach” polskie uczelnie klasyfikowane są w rankingach od 400 do „daleko w dół.”

    Odpowiedz
  • Mateusz(2019-01-10 17:24) Zgłoś naruszenie 143

    No i się zleciało mnóstwo dyletantów (tak sprawdźcie w google to słowo) znających się na ochronie środowiska i zarządzaniu gospodarką leśną. O niszczeniu upraw przez dziki to już żałosne! Kiedyś się pola pilnowało teraz śmierdzące lenie łazicie po odszkodowania do PZŁ o tym nie napiszecie na forum publicznym!? Gorąco, zimno, mokro - wiecznie coś nie pasuje! Ile razy to się baniakiem woziło wodę, czy nocą pilnowało pola przed dzikami. Teraz kombajny za setki tysięcy, dopływy wody i nadal źle! Nie płacicie jak normalni obywatele podatków - nie wiem dlaczego? Dostajecie różne dotacje od Unii - nie wiem dlaczego? Mięso coraz gorszej jakości, a ****** żyją w opłakanych warunkach... sami się trujcie brudasy! Kiedyś to w parniku był zapach obory, a teraz to po prostu szamba! Weterynarze itp. dają lewe pozwolenia, bo musieliby wszystko zamknąć, a właśnie tutaj zaczyna się polityka... nie rentownych hodowców zamknąć nie chcą, przecież to wyborcy. Tak samo jak z kopalniami. ASF to głównie wina braku odpowiednich warunków dla trzody chlewnej! Wyszło na jaw jaki syf i brud panuje w chlewniach, bo jakim cudownym sposobem dzik bez bliższego kontaktu z ****** może ją zarazić? Oczywiście, że prawdziwym źródłem epidemii są HODOWCY. A zatem może ich powystrzelać? Nie wszystkie chlewnie mają z tym problem - ciekawe czemu?

    Odpowiedz
  • Robson(2019-01-10 17:02) Zgłoś naruszenie 60

    Po niektórych wypowiedziach za odstrzałem mogę śmiało powiedzieć że niemcy to nie polska i odwrotnie a wy nic nie rozumiecie z tego wszystkiego i tu cały dramat.

    Odpowiedz
  • Co można Wojewodzie to nie tobie Smrodzie.!!!!....(2019-01-10 08:35) Zgłoś naruszenie 17

    Jakoś Lewactwo nie skomlało jak Niemcy strzelali do dzików !!!!!...Ba Lewactwo udawało, że nic o tym nie wie, ale jak dotyczy to Polski to Skowyt, Skomlenie i Bicie Piany!!!!. Niestety Ci Kolesie chcą by polskie rolnictwo zostało wykluczone z UE jako siedlisko chorób i braku efektywnych działań !!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • A Niech dziki rozwleką te ASF po całej UE (2019-01-10 08:30) Zgłoś naruszenie 14

    To UE właduje Nam taką karę, że w pięty pójdzie.... Ale jest lista i można ją do UE wysłać jako listę Cebulaków winnych braku działań zapobiegawczych. Niestety Polska to kraj typowych Cebulaków i nigdy nic się nie da zrobić bo jak jeden Cebulak coś robi to drugi Cebulak zawsze ma przeciwne zdanie....

    Odpowiedz
  • ax(2019-01-10 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnictwo padło więc brak pospolitych upraw na polach , kłaniają sie PASNIKI w lasach tak jak bywało kiedyś ,,

    Odpowiedz
  • xyz(2019-01-10 08:15) Zgłoś naruszenie 33

    APEL PODPISAŁO 300 NAUKOWCÓW ALE BRAK PODPSU SPECJALISTOW OD MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ !!! NIE WIEDZIAŁEM ŻĘ JEST TYLE IGNORANTOW W POLSCE W PRZYPADKU POMORU W GOSPODARSTWIE JEDYNĄ METODĄ SZERZENIA SIĘ WIRUSA W ŚRODOWISKU JEST UTYLIZACJA ZWIERZĄT I DEZYNFEKCJA OBIEKTU

    Odpowiedz
  • motek(2019-01-10 03:44) Zgłoś naruszenie 71

    W Polsce robi się bardzo źle.

    Odpowiedz
  • Bert(2019-01-09 22:13) Zgłoś naruszenie 99

    podobna lista pożytecznych, politycznie nakręconych idiotów podpisała się pod "wyrokiem" na puszczę białowieską

    Odpowiedz
  • tt(2019-01-09 20:44) Zgłoś naruszenie 1013

    Akcja, jak widać, motywowana politycznie, wstyd panowie i panie sygnatariusze, cierpi na tym autorytet nauki. Wygląda na to, że jako zaplecze dla ekspertyz nauki przyrodicze uprawiane w Polsce i nauki przyrodnicze uprawiane w Niemczech - i m.in. w USA i wielu innych krajach - to dwa różne kosmosy. Moi znajomi leśnicy w USA posiadający tytuły Ph.D. (profesorskie, doktorskie) nie mogą się nadziwić tej politycyzacji w Polsce

    Odpowiedz
  • smok(2019-01-09 20:35) Zgłoś naruszenie 1616

    Apel 309 pożytecznych idiotów z tytułami naukowymi od mgr do profesora. Uprzejmie proszę o zwrócenie się narodu niemieckiego, który w sezonie 2017/2018 odstrzelił na terenie Niemiec ponad 836 tysięcy dzików.

    Odpowiedz
  • azard(2019-01-09 19:53) Zgłoś naruszenie 1614

    Przypuszczam,że 99% wyżej wskazanych naukowców żyje sobie w wygodnych mieszkaniach lub domach w miastach, z dala od dzików. Zdecydowana większość dzika widzieli w telewizji bądź w internecie. Nigdy nie mieli zrujnowanego pola czy działki ( i wypłaconych groszy za to wszystko). Ci szanowni państwo są oderwani granatem od rzeczywistości. Redukcja dzików jest koniecznością od lat i dobrze,że w końcu ktoś o tym zdecydował. Całe szczęście,że głos takiego naukowca w wyborach waży tyle samo co głos zwykłego szarego człowieka, bo inaczej gdzie byśmy żyli???

    Odpowiedz
  • Bn(2019-01-09 19:42) Zgłoś naruszenie 1512

    Obłudnicy związani z PO. W Niemczech można strzelać do dzików, a w Polsce nie. Niemieccy myśliwi w sezonie 2017/2018 odstrzelili 836 865 dzików. To o 42 proc. więcej niż w poprzednim okresie łowieckim. Odstrzał - jak podano - był środkiem zabezpieczającym przed afrykańskim pomorem *****

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rt(2019-01-09 18:50) Zgłoś naruszenie 115

    dziki nas chronia przed zielonymi lu.dzikami a Pis chce wystrzelac naszych obroncow by nas nawiedzily zielony lu.dziki

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zenon(2019-01-09 18:43) Zgłoś naruszenie 2122

    wszyscy podpisani tzw. naukowcy powinni otrzymać zadanie powstrzymania ASF w czasie max. 6 m-cy - po tym okresie, w wypadku niepowodzenia, powinni zostać pozbawienie wszelkich stopni naukowych . Dość pasienia darmozjadów!!!

    Odpowiedz