Drogi rządowy projekt antysmogowy. Połowa budżetu to wynagrodzenia

autor: Tomasz Żółciak13.09.2018, 07:35; Aktualizacja: 13.09.2018, 10:20
Wsparcie NCBiR dla projektu wyniesie ponad 8,1 mln zł.

Wsparcie NCBiR dla projektu wyniesie ponad 8,1 mln zł.źródło: ShutterStock

Nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie otrzymają specjaliści, którzy biorą udział w rządowym projekcie antysmogowym. Ponad połowę jego wartości stanowią wynagrodzenia

Chodzi o ZONE – „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”. W jego ramach ma powstać system informatyczny, który urzędnicy nazywają mapą smogu lub smogowym CEPiK-iem.

Znajdą się tam m.in. informacje o tym, czym ogrzewane są wszystkie budynki w naszym kraju i które z nich są podłączone do sieci ciepłowniczej. Gminy uzupełniłyby to swoimi danymi, m.in. o osobach uprawnionych do pomocy. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska mogłyby zasilić bazę informacjami dotyczącymi tego, kto już otrzymał dotację na wymianę pieca czy ogrzewanie domu, a straże gminne i miejskie – oznaczać budynki, które skontrolowano i w których stwierdzono nieprawidłowości. System miałby pilotażowo ruszyć w 2019 r.

Projekt szykowany jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) jako jego lider, stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy (KAS), Instytut Łączności, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Instytut Ochrony Środowiska.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • A to dobrze....(2018-09-14 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Owi specjaliści kupią sobie samochody Tesle i dobre piece CO ...więc zysk w postaci czystej emisji będzi

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie