„Smog to jest takie zachmurzenie. Powstaje z samochodów i jak ludzie palą śmieci. Jak mama wychodzi z dzieckiem z domu, to może spowodować, że dziecko wdycha zachmurzenie i potem kaszle i nie może oddychać. Żeby nie było smogu, nie możemy jeździć samochodem, tylko autobusem i nie można palić śmieci”.
Dziennik Gazeta Prawna
Ania, 5 lat
„Smog to jest trujący dym. Czasami jest widzialny. Smog powstaje, gdy się coś spala, np. jakieś zabronione rzeczy, plastik czy zły węgiel. Taki dym leci z komina i truje. Boimy się dlatego, bo może zatruć małe dzieci ale i dorosłych. Najgorsza sprawa, że małe dzieciaki mogą się zatruć, a z nimi to już będzie duży kłopot. Wszyscy mogą z nim walczyć. Najlepszym pomocnikiem jest wiatr i las. Bo las oczyszcza powietrze”.
Kasia, 7 lat
„Smog to wielkie rodzaje bakterii wytwarzane przez samochody, palnikami i kominami, z których leci dym. To popiół, który jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Jeśli bakterie i dym się bardzo lubią, to tworzy się smog, na który potrzebne są maski smogowe”.
Franek, 7 lat
„Smog to kłęby pyłu i dymu, które unoszą się w powietrzu. Wydobywają się z aut i kominów. Boję się smogu, bo jest trujący i niszczy moje płuca”.
Julian, 8 lat
„Smog to taka zanieczyszczona mgła ze szkodliwymi pyłami. Bierze się z kominów fabrycznych i domowych przez palenie śmieci, np. plastikowych butelek. Boimy się go, bo zanieczyszcza powietrze i szkodzi ludziom. Ludzie chorują na astmę, zapalenie płuc. Ze smogiem mogą walczyć wszyscy ludzie. W domach nie palić w piecach śmieci, a fabryki niech inwestują w wysokiej jakości filtry”.
Oliwier, lat 9
„Smog jest to chmura z różnymi brudnymi pyłami i zanieczyszczeniami, które biorą się z domów, jeżeli palimy złym węglem lub palimy śmieci itp. Boimy się smogu ponieważ szkodzi on zdrowiu, a przede wszystkim układowi oddechowemu. Alergików może swędzieć skóra. Aby zapobiec smogowi, trzeba nie palić złym węglem w domach oraz nie wypalać różnych rzeczy. Żeby chronić się od smogu, trzeba nie przebywać w miejscach, gdzie jest jego dużo. Jeżeli ktoś ma maski przeciwsmogowe, może je zakładać”.
Hanna, 11 lat