statystyki

Wycinka puszczy wstrzymana. Trybunał pracuje dalej

autor: Magdalena Cedro21.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 21.02.2018, 08:29
Minister środowiska chce powołać specjalny zespół, który przygotowałby całościowy plan dla Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska chce powołać specjalny zespół, który przygotowałby całościowy plan dla Puszczy Białowieskiejźródło: ShutterStock

Polsce grożą wielomilionowe kary za brak odpowiedniej ochrony Puszczy Białowieskiej. Dziś w Brukseli rozmowy o jej przyszłości.

We wtorek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Yves Bot wydał negatywną dla Polski opinię, stwierdzając, że podczas wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej doszło do naruszenia prawa UE. Opinia ta nie jest wiążąca dla składu orzekającego trybunału w Luksemburgu, ale często jego wyroki pokrywają się z opiniami rzeczników.

Kornik nie jest groźny, drwale tak

Po odwołaniu Jana Szyszki ze stanowiska szefa resortu ochrony środowiska wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej ustała. Według płynących z Brukseli sygnałów to wystarczyło, by Komisja Europejska odstąpiła od wnioskowania o nałożenie na Polskę kar finansowych. Kary te miały być tylko tymczasowym środkiem, mającym na celu powstrzymanie dalszej wycinki drzew do czasu zakończenia postępowania przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości. Ten może wydać wyrok w sprawie puszczy jeszcze w marcu.

Jeżeli i tym razem będzie on zbieżny z opinią rzecznika generalnego, Polska zostanie zobligowana do spełnienia unijnych zaleceń. Wyrok może wskazywać działania, które rząd będzie musiał podjąć, by zapewnić puszczy zgodną z unijnym prawem ochronę. Bo choć wycinka została wstrzymana, nadal w mocy są umożliwiające wyrąb drzew decyzje.

Za niewdrożenie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości grozi kara ryczałtowa. W przypadku Polski jej minimalna wysokość to 4,3 mln euro. Dodatkowo trybunał może też nałożyć kary za każdy dzień nieprzestrzegania wyroku – kilka tysięcy euro dziennie.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie