statystyki

Wycinka w Puszczy Białowieskiej: Piły na razie ucichły. Spór jeszcze nie

autor: Hubert Orzechowski22.11.2017, 07:55; Aktualizacja: 22.11.2017, 08:35
12 grudnia trybunał ostatecznie rozstrzygnie, kto ma rację

12 grudnia trybunał ostatecznie rozstrzygnie, kto ma racjęźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Agnieszka Sadowska Agencja Gazeta

Minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział, że Polska zastosuje się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, który pod groźbą kary nakazał zaprzestanie wycinki Puszczy Białowieskiej.

12 grudnia trybunał ostatecznie rozstrzygnie, kto ma rację. Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę, gdyż zdaniem Brukseli wycinka to złamanie zobowiązań wynikających z dyrektyw siedliskowej i ptasiej, i ustanowienia Puszczy Białowieskiej obszarem Natura 2000. Polski rząd stoi na stanowisku, że wycinka jest konieczna, gdyż w najsłynniejszym polskim lesie grasuje groźny szkodnik, kornik drukarz. Na razie sytuacja jest taka, że TSUE w lipcu zakazał wycinki, pozwalając na nią tylko w wyjątkowych sytuacjach. W poniedziałek zagroził karami za nieprzestrzeganie tego zakazu.

„Oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego Polska musi natychmiast zaprzestać aktywnej gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej” – głosi poniedziałkowy komunikat prasowy sędziów z Luksemburga. Konsekwencją niezastosowania się do tego nakazu będzie kara w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie. Polska dostała piętnaście dni, aby poinformować Komisję Europejską o „wszelkich środkach, jakie przyjęła (...), wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego”. Oznacza to, że sędziowie przychylili się do argumentów Komisji Europejskiej, która wskazywała, że Warszawa przyjmuje zbyt szeroką definicję bezpieczeństwa publicznego. – Trybunał wydał w tej kwestii postanowienie ostateczne. Lipcowe, w którym trybunał zarządził wstrzymanie wszelkich prac w Puszczy Białowieskiej, było tymczasowe. Na wniosek Komisji odniósł się do propozycji nałożenia kar na Polskę – podkreśla w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Ireneusz Kolowca z Wydziału Kontaktów z Mediami i Informacji TSUE.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie