Akademia Odpowiedzialnego Rozwoju to inicjatywa Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, która powstała z potrzeby reagowania na wyzwania współczesności i przygotowania młodych ludzi do życia w dynamicznie zmieniającym się świecie. W obliczu wyzwań w zakresie ochrony środowiska i kryzysu klimatycznego, z jakimi borykamy się w XXI wieku, istnieje potrzeba tworzenia innowacyjnych programów, które przygotowują młodych do aktywnego udziału w życiu społecznym i demokratycznym, kształtują odpowiedzialne postawy.

Akademia Odpowiedzialnego Rozwoju to model pracy z młodzieżą, który opiera się na innowacyjnych metodach pracy, które aktywnie angażują młodych oraz dotyczą istotnych dla przyszłych pokoleń tematów, i jednocześnie ma na celu wzrost świadomości i zaangażowania społecznego wśród młodzieży w zakresie zrównoważono rozwoju i ekonomii wartości.

Edukacja pozaformalna

Odpowiedzialny rozwój - tylko w duchu edukacji pozaformalnej, która odgrywa kluczową rolę w rozwoju młodych ludzi. W przeciwieństwie do tradycyjnego nauczania, edukacja pozaformalna koncentruje się na uczeniu się przez doświadczenie, wykorzystaniu aktywnych metod kształtujących kompetencje przyszłości oraz wzmacniających zaangażowanie. W Akademii Odpowiedzialnego Rozwoju łączymy teorię z praktyką, rozwijamy kreatywność, umiejętność krytycznego myślenia i współpracy. Edukacja pozaformalna jest fundamentem wszystkich działań, umożliwia lepsze dostosowanie treści i metod do potrzeb młodzieży, promując jednocześnie aktywność obywatelską i odpowiedzialność społeczną.

Model Akademii Odpowiedzialnego Rozwoju opiera się na edukowaniu, aktywizacji i angażowaniu ludzi młodych w działania na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju. Uwzględnia on potrzeby młodych ludzi i wspiera ich rozwój w zakresie kompetencji przyszłości dla przyszłego rynku pracy oraz świadomego obywatelstwa, a także zakłada wsparcie mentora na każdym etapie programu. Podstawą modelu są warsztaty, gry edukacyjne i praktyczne projekty, mini wykłady, wykłady mistrzowskie, panele dyskusyjne, które angażują uczestników do działania, eksperymentowania i wspólnego rozwiązywania problemów.

Ważnym krokiem w projekcie było testowanie modelu w Polsce, Turcji i we Włoszech poprzez organizację pilotażowych kursów dla 100 młodych osób, co pozwoliło na dostosowanie go do różnych potrzeb i warunków zgłoszonych przez uczestników. Przykłady programów Akademii można znaleźć w przewodniku „Jak edukować młodzież w zakresie zrównoważonego rozwoju”, opracowanym na podstawie pilotażu. Przewodnik zawiera gotowe scenariusze warsztatów, opisy najlepszych praktyk oraz przykłady działań skierowanych do młodych w ramach kluczowych obszarów tematycznych; ma również na celu wspieranie edukatorów, osób pracujących z młodzieżą w realizacji działań edukacyjnych opartych na modelu Akademii Odpowiedzialnego Rozwoju. Jest on dostępny na stronie: https://young.oees.pl/uniwersytetoees/.

W projekcie zrealizowano programy w 5. kluczowych obszarach tematycznych:

  • Kompetencje przyszłości – program wprowadza młodzież w temat roli uniwersytetu w kształtowaniu kompetencji przyszłości i tego jak odpowiadają one potrzebom rynku pracy.
  • Zero waste w praktyce – program poświęcony problematyce „zero waste” oraz zmianie sposobu organizacji otoczenia zgodnie z zasadą 4R: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, odzyskaj.
  • Dobra energia – program promujący świadomość energetyczną, w tym odnawialne źródła energii oraz sposoby oszczędzania energii w codziennym życiu.
  • Zrównoważone finanse – program wprowadzający podstawy zarządzania finansami osobistymi, oszczędzania oraz planowania budżetu w sposób odpowiedzialny.
  • Food recycling program – program mający na celu edukację w temacie ograniczenia marnowania żywności poprzez edukację w zakresie przetwarzania resztek i planowania posiłków.

Platforma VOD

W projekcie powstała także platforma VOD, na której udostępnione są materiały z pilotażowych kursów – jest ona dostępna pod adresem: https://vod.responsibleacademy.eu/. Może być ona atrakcyjną propozycją dla osób pracujących z młodzieżą, które wdrażają podobne inicjatywy lub chcą multiplikować model Akademii w swoich organizacjach, a także dla każdego, kto ma ochotę zgłębić wiedzę zgodnie z propozycją zawartą w programach.

Projekt Akademii Odpowiedzialnego Rozwoju to przykład nowoczesnej edukacji pozaformalnej, która może wspierać młodzież w kształtowaniu kompetencji potrzebnych w świecie jutra. Rezultaty projektu są nie tylko wartościową inspiracją, ale także praktycznym narzędziem do rozwoju młodych pokoleń.

Więcej informacji o projekcie na stronach:

https://young.oees.pl/uniwersytetoees/

https://responsibleacademy.eu/

______________________________________________________

Projekt był realizowany w okresie 10.2022-12.2024 przez Partnerstwo w składzie: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej (lider), International Labour Association (Turcja), Associazione Culturale Jumpin (Włochy), KAPSUL Technology Platform (Konya Metropolitan Municipality, Turcja).

Inicjatywa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu Erasmus+ „Akademia Odpowiedzialnego Rozwoju - partnerstwo na rzecz edukacji młodzieży w kierunku odpowiedzialnego rozwoju społeczno-gospodarczego”.

ikona lupy />
fot. materiały prasowe