Z przepisów wynika, że zapomogę może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Co to oznacza?
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) wyjaśnia, że przez trudną sytuację życiową uzasadniającą przyznanie jednorazowego wsparcia finansowego w formie zapomogi należy rozumieć ogół warunków (np. materialnych, rodzinnych, społecznych, zdrowotnych), w jakich znalazła się rodzina studenta, powodujących przejściowe problemy w spełnianiu potrzeb materialnych rodziny. Przykładowo może być ona przyznana w przypadku choroby, niepełnosprawności lub śmierci członka rodziny. Student może wystąpić do uczelni o udzielenie wsparcia również w przypadku szkody spowodowanej innym zdarzeniem losowym (np. zalaniem, pożarem, klęską żywiołową). Uczelnia może je przyznać także w przypadku utraty pracy przez studenta lub rodziców w sytuacji, gdy student traci stałe źródło dochodu. Doraźna pomoc finansowa może zostać wypłacona również w przypadku kradzieży.
Aby uzyskać pieniądze student musi przedłożyć na uczelni właściwy wniosek wraz z uzasadnieniem i wymaganą dokumentacją. Organ przyznający zapomogę oceni na podstawie dokumentów zgromadzonych w aktach sprawy, czy sytuacja życiowa, w jakiej znalazł się student, uzasadnia udzielenie pomocy.
Warto pamiętać, że zapomoga jest świadczeniem jednorazowym. Z tytułu zaistnienia danej okoliczności student może wystąpić o nią tylko raz. Co to oznacza? MNiSW wyjaśnia, że przyznanie zapomogi na podstawie danych (konkretnych) okoliczności faktycznych wyklucza możliwość ponownego przydzielenia tej formy pomocy na podstawie tego samego stanu faktycznego.
Zapomoga może być wypłacona nie częściej niż dwa razy w roku akademickim. Wysokość świadczenia ustala każda uczelnia, oceniając dany przypadek.