statystyki

Nauczyciel może wykorzystać wypoczynek po urlopie dla poratowania zdrowia

autor: Artur Radwan21.07.2016, 07:32; Aktualizacja: 21.07.2016, 08:56
nauczyciel, szkoła

TSUE wskazał, że prawo do urlopu wypoczynkowego należy postrzegać jako zasadę prawa socjalnego Unii Europejskiej.źródło: ShutterStock

Nauczyciel, który po urlopie dla poratowania zdrowia nie wykorzystał wypoczynkowego, ma prawo do niego po powrocie do pracy. Tak orzekł wczoraj Sąd Rejonowy we Wrocławiu.

Zanim jednak wydał ten wyrok, miał wątpliwości, czy urlop dla podratowania zdrowia należy traktować podobnie do zwolnienia chorobowego. Na tej podstawie wystąpił z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z kolei ten w rozstrzygnięciu z 30 czerwca 2016 r. w sprawie C–178/15 orzekł, że wygaśnięcie prawa do urlopu wypoczynkowego nauczycieli jest niezgodne z dyrektywą 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.Urz.UE L 299 z 18 listopada 2003 r., s. 9). Zaznaczył, że nauczyciel, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia i nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, powinien mieć prawo do skorzystania z niego również w późniejszym terminie.

TSUE wskazał, że prawo do urlopu wypoczynkowego należy postrzegać jako zasadę prawa socjalnego Unii Europejskiej. Dzięki niemu pracownik ma zagwarantowany odpoczynek. Z kolei urlop dla poratowania zdrowia udzielany jest w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia. Zaznaczył, że nie służy on zatrudnionym jako okres wytchnienia i wolnego czasu. TSUE nie zdecydował się jednak ostatecznie rozstrzygnąć, jak powinny w tej sprawie zachować się sądy pracy. Uznał, że sąd we Wrocławiu powinien całościowo zbadać regulacje dotyczące przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia i ocenić, czy jego cel różni się od celu corocznego urlopu wypoczynkowego określonego w dyrektywie 2003/88/WE.

Sąd rejonowy uznał wczoraj, że urlopu zdrowotnego nie można porównywać z urlopem wypoczynkowym. Dodał, że jeśli by tak było, musiałoby to wprost wynikać z przepisów, a terminologia powinna być wtedy zbieżna. Zdaniem sądu nie można nauczycielowi zabierać praw nabytych do wypoczynku 1 stycznia każdego roku tylko dlatego, że w tym czasie skorzystał on z innego świadczenia. W efekcie nakazał pracodawcy przyznanie nauczycielowi prawa do zaległego wypoczynku. Sąd zasugerował też zmiany w Karcie nauczyciela, tak aby nie było już wątpliwości, że po urlopie zdrowotnym nauczyciel zachowywał prawo do zaległego urlopu wypoczynkowego.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane