W czwartek, 27 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się V edycja Gali Wręczenia Stypendiów Our Future Foundation. Fundacja wyłoniła 22 najzdolniejszych polskich licealistów, którzy marzą o studiach na najlepszych światowych uniwersytetach, takich jak Harvard, Oxford czy LSE. Nagrody młodzieży wręczali m.in. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister prof. Marek Gzik, Wiceprezes BGK prof. Marta Postuła Minister Dariusz Standerski czy Minister Arkadiusz Myrcha.

Organizator wydarzenia i fundator stypendiów - Our Future Foundation to jedna z największych w Polsce organizacji walczących z wykluczeniem edukacyjnym. W Gali Wręczenia Stypendiów uczestniczyło ponad 300 gości, licealistów, studentów, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i administracji. Zwycięzcy stypendiów zostali wyłonieni przez Radę Fundacji, spośród grupy ponad 500 licealistów ze wszystkich województw, którzy zaaplikowali do programu.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in. młodzi innowatorzy, tacy jak 17-letnia Martyna z Bydgoszczy, prowadząca własne badania w dziedzinie inżynierii materiałowej, która pracuje nad projektem misji stratosferycznej.

Jestem bardzo dumna, że udało mi się zdobyć stypendium Our Future Foundation. Na Gali poznałam wielu ambitnych rówieśników, a każdy z nich robi naprawdę świetne rzeczy. Wiem, że przede mną dużo pracy, ale wierzę, że już za 2 lata będę studiować na wymarzonej uczelni w Stanach Zjednoczonych – mówiła Martyna Głowacka.

Laureatem programu został też jej rówieśnik Maciej z Wodzisławia Śląskiego, założyciel startupu optymalizującego procesy logistyczne, który zakwalifikował się na tegoroczną letnią szkołę Uniwersytetu Harvarda. Stypendium zdobyła także 16-letnia Kornelia z Gdyni - wynalazczyni ekologicznego nawozu i reprezentantka Polski na największym międzynarodowym konkursie dla młodych wynalazców ISEF.

ikona lupy />
Materiały prasowe

- Ta Fundacja jest po to, żeby niezależnie od kodu pocztowego, miejsca zamieszkania, statusu materialnego, od światopoglądu i poglądów, każdy mógł rozwijać swoje umiejętności, pasje, siebie samego i mógł dobrze służyć drugiemu człowiekowi. Głęboko wierzę, że zawsze będziecie służyć naszej ojczyźnie. Jesteście naszą dumą i naszą nadzieją – zwracał się do laureatów Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i Minister Obrony Narodowej.

Laureaci stypendium już za tydzień wezmą udział w edukacyjnym Rejsie Mentoringowym, podczas którego spędzą siedem dni żeglując po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Rejs pozwoli im nie tylko spotkać się z mentorami, ale także nawiązać wartościowe relacje między sobą. Podczas Rejsu, uczestnicy wezmą udział w interdyscyplinarnych warsztatach edukacyjnych, prowadzonych zarówno przez studentów, przedsiębiorców, jak i przedstawicieli akademii. W ciągu kolejnych miesięcy, mentorzy będą wspierać uczniów w opracowywaniu spersonalizowanych planów rozwoju oraz przygotowań do przyszłych rekrutacji na studia. Laureaci otrzymają również szansę na odbycie pierwszego stażu zawodowego, w ramach programów przygotowanych przez partnerów Fundacji.

– Jako PZU wspieramy rozwój młodych talentów. Zależy nam, by najzdolniejsi polscy uczniowie mieli możliwość kształcenia się na najlepszych uczelniach świata, a po powrocie wykorzystywali zdobytą wiedzę z korzyścią dla naszego kraju i gospodarki. Jako lider rynkowy i filar polskiej gospodarki chcemy, żeby do grona naszych pracowników dołączały właśnie takie osoby. Daje nam to gwarancję realizacji kolejnych innowacyjnych projektów. Dlatego naturalnym krokiem było dla nas dołączenie do grona partnerów Gali – powiedziała Anna Wardecka, dyrektor zarządzająca ds. HR w Grupie PZU.

Our Future Foundation, organizator gali, to fundacja skupiająca studentów i absolwentów najlepszych zagranicznych uniwersytetów, która za cel stawia sobie walkę budowanie polskiego kapitału ludzkiego w kraju i za granicą. Fundacja zapewnia bezpłatne wsparcie dla dziesiątek polskich licealistów, aplikujących na najlepsze światowe uczelnie wyższe. Do tej pory udało jej się pomóc ponad 200 młodym Polakom, którzy dziś studiują na takich uniwersytetach jak Harvard, Oxford, Yale czy LSE.

- Każdego roku staramy się udoskonalać nasze programy, które mają wspierać uczniów w rozwijaniu ich pasji i drodze na wymarzone uniwersytety. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki naszym partnerom, zarówno tym ze sfery publicznej jak i biznesu, ponieważ są gotowi włożyć swój czas i zaangażowanie w wyrównywanie edukacyjnych szans – mówiła Zuzanna Buszman, przewodnicząca Rady Fundacji Our Future Foundation.

Wideo podsumowujące wydarzenie: https://youtu.be/kFfy_J4RrlE

Partnerami Strategicznymi Gali Stypendialnej byli: Corab SA, Akademia Leona Koźmińskiego, PwC oraz Fundacja Empiria i Wiedza. Partnerami Gali Stypendialnej zostali: Samsung, PZU SA, ARP SA, KOWR, PLL LOT, CampusAI oraz JSW SA.

Wydarzenie odbyło się także pod patronatem honorowym: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ambasady Brytyjskiej.