W dniu 6 grudnia rozpoczynają się próbne pisemne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Będą to egzaminy w nowej formule - tzw. Formule 2023. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

Próbne matury 2023 [HARMONOGRAM]

Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem egzaminów próbnych w grudniu mogły to zrobić zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zgodnie z sugestią CKE szkoły miały przeprowadzić próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, czyli np. rozpoczynać je o godzinie 9.00.

Zgodnie z harmonogramem:

  • 6 grudnia (środa) przeprowadzony będzie próbny pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym,
  • 7 grudnia (czwartek) - z matematyki na poziomie podstawowym,
  • 8 grudnia (piątek) - z języka obcego na poziomie podstawowym.

Arkusze egzaminacyjne na stronie internetowej CKE

Jak podano w informacji dyrektora CKE, arkusze egzaminacyjne na próbne egzaminy i nagrania (do egzaminów z języków obcych) Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni dyrektorom szkół w wersji elektronicznej z wyprzedzeniem umożliwiającym powielenie ich dla uczniów.

Materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów zostaną również zamieszczone na stronie internetowej CKE, na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych, w dniu, w którym będzie przeprowadzony test z danego przedmiotu, o godz. 9.00, tak, aby umożliwić wzięcie udziału w próbnym egzaminie także absolwentom i uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole.

Arkusze dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami.

Arkusze rozwiązane przez uczniów sprawdzać będą nauczyciele w ich macierzystych szkołach. Zasady oceniania rozwiązań będą przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemy SIOEO w dniach 11-13 grudnia.