EDUKACJA Drugi raz pierwszą klasę rozpocznie w przyszłym roku nawet 16 proc. jej obecnych siedmioletnich uczniów. Wielu rodziców zdecydowało się zostawić na drugi rok także drugoklasistę
Choć jeszcze w grudniu, gdy pojawiła się taka możliwość, wydawało się to mało prawdopodobne, wielu rodziców zamierza zostawić dzieci na drugi rok w pierwszej klasie – wynika z sondy przeprowadzonej w samorządach przez DGP. Taką możliwość wprowadziły nowe przepisy oświatowe. W niektórych samorządach drugorocznych pierwszaków będzie więcej niż dzieci sześcioletnich, które rodzice poślą do szkoły po raz pierwszy.
Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało w grudniu ustawę podnoszącą wiek startu szkolnego. Od września obowiązkowo do pierwszej klasy mają iść tylko siedmiolatki. Sześciolatki mogą jeszcze bawić się w przedszkolu, a do szkoły iść na życzenie rodziców. PiS wprowadził także furtkę dla dzieci, które już zostały objęte obowiązkiem szkolnym. Siedmiolatki, które są już w pierwszej klasie, mogą tam zostać na drugi rok. Tak samo jak ośmiolatki, które poszły do klasy drugiej.