Do tej pory wypłacono blisko 1,3 mld zł na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start"; wypłaty objęły dotąd ponad 4,2 mln dzieci, przygotowywane są kolejne wypłaty - poinformowała we wtorek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

300 zł na "Dobry start" z ZUS

"Obsługa programu przebiega bez zakłóceń. Od 1 lipca tego roku wpłynęło ponad 3,1 mln wniosków o wyprawkę szkolną, co objęło 4,5 mln dzieci" – przekazała szefowa ZUS.

"Do tej pory Zakład wypłacił łącznie blisko 1,3 mld zł dla ponad 4,2 mln dzieci. Na bieżąco przygotowywane są kolejne wypłaty" – dodała prof. Uścińska.

300 zł na "Dobry start". Komu przysługuje?

Pieniądze z programu "Dobry start" przysługują wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością do 24 lat.

Wsparcie jest niezależne od wysokości dochodów rodziców. 300 plus nie obejmuje jednak dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i zerówek, a także studentów, nawet jeśli mieszczą się w uprawniającym do świadczenia przedziale wiekowym.

300 zł na "Dobry start". Jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać środki z programu "Dobry start", rodzice lub opiekunowie dziecka muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą to zrobić na kilka sposobów, lecz przekazanie dokumentów musi odbyć się wyłącznie elektronicznie poprzez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia i bankowość elektroniczną.

Osoby, które złożyły wniosek do końca sierpnia, otrzymają przelew 300 zł najpóźniej 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub w listopadzie, to wypłata nastąpi w terminie dwóch miesięcy.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/