Bardziej elastyczny podział dodatkowych godzin do dyspozycji uczniów i rodziców, a także dodatkowa praca w szkołach ponadpodstawowych – m.in. takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.).

Jedna ze zmian zakłada złagodzenie obowiązku realizacji przez nauczycieli tzw. godzin do dyspozycji. Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty nauczyciela osoby pracujące na mniej niż pół etatu będą ustalały z dyrektorem częstotliwość realizacji godzin dostępności. Pozostanie zasada, że osoby zatrudnione na więcej niż pół etatu będą miały do zrealizowania tygodniowo jedną godzinę przeznaczoną dla uczniów i ich rodziców.

W nowelizacji pojawiły się też rozwiązania, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom samorządów. W celu zapewnienia odpowiednich warunków kształcenia, wychowania i opieki uczniom rozpoczynającym od roku szkolnego 2023/2024 kształcenie w liceum ogólnokształcącym, technikum lub branżowej szkole I stopnia, prowadzonych przez samorządy, mogą być tworzone dodatkowe lokalizacje prowadzenia zajęć.

Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 r. będą też mogli zaproponować nauczycielowi godziny ponadwymiarowe w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1 ustawy – Karta nauczyciela. Obecnie nauczyciel z pensum 18 godzin może pracować dodatkowo 9 godzin, a po zmianie będzie mógł pracować powyżej tego limitu. Oczywiście taka możliwość będzie wprowadzona za zgodą zatrudnionego. Ten przepis ma obowiązywać tylko w roku szkolnym 2023/2024.

– Takie rozwiązanie sprawi, że znaczna ilość pracy odbije się na zdrowiu nauczyciela, a także na jakości, bo ten nie będzie miał tyle czasu dla uczniów – mówi Sławomir Wittkowicz, członek prezydium Forum Związków Zawodowych, przewodniczący WZZ „Forum-Oświata”. – Nauczyciele powinni otrzymać wyższe wynagrodzenie, a nie pracować na podwójnych etatach, aby mogli zarobić na życie i wszystkie zobowiązania – apeluje przewodniczący.

Nowelizacja przywróci też wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Z tego rozwiązania będzie można skorzystać nie jak pierwotnie obiecywał resort edukacji od września 2023 r., ale dopiero rok później. To rozwiązanie skierowane do nauczycieli po 30 latach pracy i 20 latach w oświacie. W pierwszej kolejności skorzystają na nim osoby urodzone przed 1 września 1966 r., a w kolejnych latach następne roczniki. Resort edukacji szacuje, że docelowo z zawodu w ten sposób może odejść ponad 83 tys. osób. Nauczyciele na wcześniejszych emeryturach będą mogli pracować w szkołach i przedszkolach do wymiaru połowy etatu.©℗