statystyki

Uniwersytet powinien dbać o potrzeby studentów z niepełnosprawnością

autor: Dominika Bychawska-Siniarska01.03.2016, 08:39; Aktualizacja: 01.03.2016, 09:27
Trybunał zauważył, że zgodnie z prawem tureckim uczniowie nie powinni być dyskryminowani ze względu na niepełnosprawność.

Trybunał zauważył, że zgodnie z prawem tureckim uczniowie nie powinni być dyskryminowani ze względu na niepełnosprawność.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka niezwykle rzadko ma okazję orzekać o prawie do edukacji, zawartym w art. 2 protokołu 1 do konwencji. Jedną z głośniejszych z tej kategorii była sprawa Lautsi przeciwko Włochom dotycząca umieszczania krzyża w salach lekcyjnych w szkołach publicznych. Tym razem w wyroku z 23 lutego 2016 r. w sprawie Çam przeciwko Turcji trybunał wypowiedział się na temat dostępu osób niepełnosprawnych do szkolnictwa wyższego.

Pani Çam jest niewidoma. W 2004 r. zdała egzamin do tureckiej Akademii Muzycznej. W ramach procedury rekrutacyjnej została poddana badaniom lekarskim. W opinii medycznej stwierdzono, że jej niepełnosprawność nie jest przeciwwskazaniem do podjęcia nauki na akademii i uczestnictwa w tych zajęciach, które nie wymagają wykorzystywania wzroku.

Placówka odmówiła jednak przyjęcia studentki, motywując to tym, że szkoła nie jest przystosowana dla osób niewidomych. Jednocześnie zwrócono się do lekarza, który wydał decyzję, o doprecyzowanie, czy Çam może poruszać się po szkole, która nie jest do tego dostosowana. Studentka i jej rodzice odwołali się do sądu administracyjnego, żądając przyjęcia dziewczyny na studia. Sąd podtrzymał decyzję akademii, wskazując, że Çam nie przedstawiła jednoznacznej opinii medycznej potwierdzającej jej pełną zdolność do rozpoczęcia nauki. Wyrok został utrzymany przez Najwyższy Sąd Administracyjny Turcji w 2008 r. W międzyczasie dziewczyna i jej rodzice próbowali uzyskać nową decyzję medyczną. Niestety, druga opinia lekarska stwierdzała, że niepełnosprawność Çam stoi na przeszkodzie w podjęciu studiów muzycznych.

W skardze do trybunału Çam wskazała, że państwo nie zapewniało takich samych możliwości edukacji osobom z niepełnosprawnością jak pozostałym, tj. zarzuciła dyskryminację w dostępie do edukacji, naruszenie art. 2 protokołu 1 oraz art. 14 konwencji.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane