W środę przed uczniami ósmych klas kolejny z trzech egzaminów ósmoklasisty 2023. 24 maja ósmoklasiści zmierzą się z królową nauk – matematyką. Egzamin rozpocznie się równo o godzinie 9:00. Chwilę po opublikowaniu arkuszy z matematyki przez CKE, w naszym serwisie pojawią się również odpowiedzi do zadań.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki potrwa 100 minut. Dodatkowy czas przewidziany jest dla potrzebujących go osób. Z tego przedmiotu jest to dodatkowe 50 minut.

Egzamin ósmoklasisty 2023: Co będzie na matematyce?

Egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki będzie sprawdzał umiejętności z kilku obszarów. W tym m.in:

  • Równania z jedną niewiadomą
  • Działania na ułamkach (zarówno zwykłych, jak i dziesiętnych)
  • Działania na potęgach
  • Działania na pierwiastkach
  • Wyrażenia algebraiczne
  • Przekształcenia wyrażeń algebraicznych
  • Elementy rachunku prawdopodobieństwa
  • Kąty, wielokąty, koła

Na egzaminie ósmoklasisty będzie także sprawdzana m.in. podstawowa znajomość geometrii (w tym obliczanie pola powierzchni i objętości), odczytywanie danych z osi, sprawność rachunkowa, wykorzystanie i tworzenie informacji, wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji, rozumowanie i argumentacja.

Egzamin ósmoklasisty 2023: Arkusze i odpowiedzi z matematyki

Zaraz po tym, jak CKE opublikuje arkusze egzaminacyjne z matematyki, znajdziecie je również na naszej stronie. Po ich publikacji poznamy wyzwania, przed jakimi stanęli uczniowie.

Arkusze CKE będą dostępne w naszym serwisie około godz. 13.00. Chwilę później w specjalnym artykule pojawią się także odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty 2023 z matematyki przygotowane przez naszych ekspertów. Zapraszamy już teraz!

Egzamin ósmoklasisty 2023: Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki będzie się składał z kilku rodzajów zadań. Należą do nich zadania zamknięte, zadania tekstowe oraz zadania wyboru wymagające obliczeń lub uzasadnienia. Egzamin ósmoklasisty po raz kolejny będzie pisało 1,5 rocznika uczniów - 502,8 tys. osób.

Na egzamin ósmoklasisty z matematyki uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, jak również linijkę. ‎Na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Ponadto:

- Egzamin ósmoklasisty z matematyki jest obowiązkowy.
- Z egzaminu mogą być zwolnieni laureaci i finaliści olimpiad oraz konkursów z matematyki o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
- Osoby zwolnione z egzaminu otrzymują najwyższy wynik.
- Minimalny wynik z egzaminu nie został określony i nie można go nie zdać.


Egzamin ósmoklasisty 2023 odbywa się w dniach 23-25 maja. Szukasz arkuszy CKE i proponowanych odpowiedzi? Dobrze trafiłeś! Każdego dnia będziemy publikować arkusze egzaminacyjne oraz odpowiedzi opracowane przez naszych ekspertów. Znajdziecie u nas arkusze i rozwiązania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Zapraszamy!