W środę przed uczniami ósmych klas kolejny z trzech egzaminów ósmoklasisty 2023. 24 maja ósmoklasiści zmierzą się z królową nauk – matematyką. Egzamin rozpocznie się równo o godzinie 9:00. Chwilę po opublikowaniu arkuszy z matematyki przez CKE, w naszym serwisie pojawią się również odpowiedzi do zadań.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki potrwa 100 minut. Dodatkowy czas przewidziany jest dla potrzebujących go osób. Z tego przedmiotu jest to dodatkowe 50 minut.
Egzamin ósmoklasisty 2023: Co będzie na matematyce?
Egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki będzie sprawdzał umiejętności z kilku obszarów. W tym m.in:
- Równania z jedną niewiadomą
- Działania na ułamkach (zarówno zwykłych, jak i dziesiętnych)
- Działania na potęgach
- Działania na pierwiastkach
- Wyrażenia algebraiczne
- Przekształcenia wyrażeń algebraicznych
- Elementy rachunku prawdopodobieństwa
- Kąty, wielokąty, koła
Na egzaminie ósmoklasisty będzie także sprawdzana m.in. podstawowa znajomość geometrii (w tym obliczanie pola powierzchni i objętości), odczytywanie danych z osi, sprawność rachunkowa, wykorzystanie i tworzenie informacji, wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji, rozumowanie i argumentacja.
Egzamin ósmoklasisty 2023: Arkusze i odpowiedzi z matematyki
Zaraz po tym, jak CKE opublikuje arkusze egzaminacyjne z matematyki, znajdziecie je również na naszej stronie. Po ich publikacji poznamy wyzwania, przed jakimi stanęli uczniowie.
Arkusze CKE będą dostępne w naszym serwisie około godz. 13.00. Chwilę później w specjalnym artykule pojawią się także odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty 2023 z matematyki przygotowane przez naszych ekspertów. Zapraszamy już teraz!
Egzamin ósmoklasisty 2023: Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki będzie się składał z kilku rodzajów zadań. Należą do nich zadania zamknięte, zadania tekstowe oraz zadania wyboru wymagające obliczeń lub uzasadnienia. Egzamin ósmoklasisty po raz kolejny będzie pisało 1,5 rocznika uczniów - 502,8 tys. osób.
Na egzamin ósmoklasisty z matematyki uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, jak również linijkę. Na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Ponadto:
- Egzamin ósmoklasisty z matematyki jest obowiązkowy.
- Z egzaminu mogą być zwolnieni laureaci i finaliści olimpiad oraz konkursów z matematyki o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
- Osoby zwolnione z egzaminu otrzymują najwyższy wynik.
- Minimalny wynik z egzaminu nie został określony i nie można go nie zdać.