O godzinie 9.00 rozpoczęła się matura z biologii. Egzamin odbywa się w formie rozszerzonej i potrwa 180 minut. Na ile pytań muszą odpowiedzieć uczniowie? W jakiej formie zostały im one zadane? I ile punktów będzie można zdobyć? Wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie.

Dzisiejszy egzamin z biologii pozbawiony jest progu punktowego, a więc nie można go nie zdać. Biologia jest egzaminem dodatkowym i zdawanym na poziomie rozszerzonym nie według podstawy programowej, a na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć o tym egzaminie?

Matura 2023 z biologii

Chemizm życia, komórka i podziały komórkowe, bakterie, grzyby, protisty, różnorodność roślin i zwierząt, wirusy oraz budowa i fizjologia człowieka są jednymi z obszarów, z których musieli przygotować się maturzyści.

Wykonując poprawnie wszystkie zadania maturzyści będą mogli uzyskać 60 punktów.

Pytania, które były zapowiadane przed egzaminem, miały być zarówno zamkniętymi pytaniami wielokrotnego wyboru, zamkniętymi pytaniami typu prawda-fałsz, jak i zamkniętymi pytaniami na dobieranie. Na maturze z biologii pojawić się miały również pytania otwarte, wymagające uzupełnienia zdania, udzielenia krótkiej odpowiedzi, a także napisania krótkiego tekstu. Ich ilość była szacowana na 20-25 pytań. O tym, czy wszystkie te zapowiedzi rzeczywiście się potwierdziły dowiemy się po godzinie 14.00, kiedy CKE opublikujearkusze egzaminacyjne.

Po 14.00 arkusze egzaminacyjne znajdziecie także w naszym serwisie. Zapraszamy!

Kolejne egzaminy z biologii na maturze 2023:

  • 23 maja - egzamin z biologii w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych
  • 6 czerwca - termin dodatkowy egzaminu z biologii dla osób, które nie były w stanie pojawi się na egzaminie 11 maja