Akademia Leona Koźmińskiego obchodzi swoje 30-lecie z hasłem „a new school for a new world”, oddającym ideę innowacji i postępu w edukacji. Zespołowi uczelni od początku towarzyszy szeroka perspektywa, zdolność do adaptacji oraz chęć przygotowywania studentów do zmieniającego się świata

Niesamowitą historię uczelnia zawdzięcza prof. Andrzejowi Koźmińskiemu i jego współpracownikom, którzy pod koniec lat 80 zaczęli snuć plany powołania instytucji edukacyjnej, prowadzącej studia managerskie typu MBA. W Polsce nikt wcześniej tego nie robił.
Wizja wyjątkowej instytucji edukacyjnej stała się rzeczywistością – powstał pierwszy program studiów MBA, a popyt na wiedzę managerską w kraju dokonującym transformacji okazał się większy niż przewidzieli założyciele. Kilka lat później, po uzyskaniu zgody Ministra Edukacji Narodowej z 31 marca 1993 r. na prowadzenie wyższej uczelni, rozpoczęła się rekrutacja na studia i historia znanej dzisiaj Akademii Leona Koźmińskiego.
Obecnie oferta Akademii obejmuje różnorodne programy studiów licencjackich, magisterskich, podyplomowych, MBA oraz doktoranckich z obszarów zarządzania, ekonomii i finansów, prawa oraz nauk społecznych.

Unikalne cechy

Nowoczesna, otwarta, partnerska – tak Akademię Leona Koźmińskiego postrzegają młodzi ludzie, stojący przed wyborem kierunku kształcenia. Studenci podkreślają dodatkowo wartość biznesową – dostęp do wiedzy, inspirującą kadrę, wsparcie i przestrzeń dla rozwoju kariery. Dla firm Akademia jest z kolei partnerem, dla którego najważniejsza jest współpraca, społeczna odpowiedzialność oraz wzajemne relacje.

Akademię Leona Koźmińskiego wyróżnia wiele unikalnych cech. To kultura organizacyjna, innowacyjność, światowej klasy badania naukowe, szkolenia, programy rozwojowe i wreszcie studia – nowoczesne w swojej treści i formie, dopasowane do zmieniającego się świata, przygotowywane z myślą o wyzwaniach jutra. Uczelnia współpracuje z międzynarodowymi podmiotami świata społeczno-gospodarczego, angażuje się w debaty i dyskusje oraz współpracę z biznesem.

Kadra Akademii Leona Koźmińskiego przykłada szczególną wagę do kształcenia menedżerów i liderów biznesu, którzy potrafią w twórczy i niezależny sposób myśleć, opierając się na zdobytej wiedzy i doświadczeniach. Absolwenci to liderzy biznesu osiągający sukcesy w swoich specjalizacjach, ale też ludzie, którzy doskonale rozumieją wyzwania współczesnego świata, działają w duchu tolerancji i są wrażliwi na potrzeby społeczne oraz zagrożenia środowiskowe.

Przygotowując programy studiów, Akademia Leona Koźmińskiego konsultuje je z praktykami i pracodawcami, którzy często zostają ich współtwórcami i włączają się w prowadzenie wybranych zajęć. Działania Akademii wspiera również kilka rad konsultacyjnych, w których zasiadają liderzy biznesu. Prowadzą zajęcia i pomagają doskonalić ofertę edukacyjną, aby jak najlepiej odpowiadała na potrzeby rynku.

Międzynarodowe uznanie

Akademia Leona Koźmińskiego jest uczelnią biznesową ze ścisłej europejskiej czołówki. Skutecznie łączy teorię i praktykę w biznesie. W międzynarodowe kształcenie wnosi polską ambicję, przedsiębiorczość, determinację, kreatywność i talent. Przyciąga najlepszych studentów oraz naukowców w obszarze zarządzania, finansów i ekonomii.

Kozminski University to marka znana międzynarodowej społeczności biznesowej, zwłaszcza czytelnikom „Financial Times”. Brytyjski dziennik publikuje rankingi najlepszych na świecie uczelni biznesowych i od 2009 r. Akademia Leona Koźmińskiego jako jedyna uczelnia z Polski, zajmuje w nich wysokie miejsca.

W rankingach magazynu edukacyjnego „Perspektywy” nieprzerwanie od 22 lat Akademia Leona Koźmińskiego jest najlepszą uczelnią niepubliczną, od wielu lat znajdującą się również w czołówce uczelni ekonomicznych w Polsce. Prowadzi również najlepsza studia Executive MBA w kraju.

Akademia Leona Koźmińskiego posiada trzy najważniejsze akredytacje międzynarodowe dla uczelni biznesowych, określane jako „potrójna korona”. Otrzymało je tylko 110 uczelni biznesowych na świecie, spośród ponad 15 tys. działających.

ikona lupy />
Materiały prasowe
Społeczna odpowiedzialność

Od początku istnienia w murach Akademii prowadzone są zajęcia z etyki biznesu. Obok uczenia skutecznych, twardych narzędzi zarządzania, finansów czy prawa, nacisk kładziony jest na szerszą refleksję i troskę o wspólne dobro.

Akademia Leona Koźmińskiego jako jedna z 30 na świecie i jedyna w Polsce, znalazła się już w pierwszej edycji rankingu Positive Impact, najlepszych uczelni biznesowych. Badanie prowadzone jest przez studentów i dla studentów. W ostatniej edycji (2022) Akademia awansowała do grupy uczelni konsekwentnie przekształcających swoją politykę i sposób kształcenia pod kątem ochrony planety i jej mieszkańców. Oznacza to, że na każdym kroku, począwszy od troski o zasoby naturalne, przez politykę zero waste, po włączenie do programów edukacyjnych celów zrównoważonego rozwoju, uczelnia wpływa na otoczenie, aby chronić świat przed dramatycznymi skutkami kryzysów – klimatycznego, ekonomicznego i społecznego.

Od 2020 r. Akademia Leona Koźmińskiego posiada certyfikat Business School Impact System (BSIS), potwierdzający realny wpływ na otoczenie społeczno-ekonomiczne. Jako jedyna uczelnia z Polski znalazła się wśród 50 wyróżnionych szkół wyższych z 17 krajów. Certyfikat jest dopełnieniem zaangażowania uczelni w propagowanie pozytywnych wzorców konsumpcji oraz zrównoważonej ekologicznie i odpowiedzialnej społeczne produkcji.

Akademia Leona Koźmińskiego docenia potencjał różnorodności. Tworzy tolerancyjną, otwartą, wielokulturową społeczność. Skutecznie przyciąga studentów zagranicznych, na kampusie uczelni można spotkać przedstawicieli 80 narodowości. Studia w języku angielskim prowadzone są na wszystkich poziomach nauczania.

ikona lupy />
Materiały prasowe

_________________________________________________

Nowoczesna uczelnia na solidnych fundamentach

„New school” to nowoczesna, otwarta na technologie uczelnia biznesowa. Wyposażamy w praktyczną wiedzę, umiejętności, pomagamy rozwijać potrzebne kompetencje, towarzyszymy na ścieżce kariery – mówi prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego

ikona lupy />
prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego / Materiały prasowe
W jaki sposób młodzi ludzie, ale też ich rodzice, dokonują wyboru uczelni wyższej?

Niezwykle ważnym aspektem w ocenie jakości edukacji i wyborze uczelni wyższej są rankingi. Akademia Leona Koźmińskiego plasuje się w nich bardzo wysoko. I w mojej ocenie rankingi są ważne, ale jeśli oparte są o łatwo mierzalne kryteria, mogą nie odzwierciedlać jakości kształcenia i faktycznej wartości oferowanej w toku studiów. Lepiej myśleć o nich w kontekście wsparcia dla procesu podejmowania decyzji, niemniej sięgać także po inne miary. To choćby opinia o uczelni obecnych studentów, absolwentów albo osób z nią związanych. Taka rekomendacja wyraźniej pokaże możliwości oraz oferowaną wartość dodaną. Mogę z satysfakcją stwierdzić, że nasi absolwenci doskonale sobie radzą w różnych branżach, zarówno jako specjaliści, np. finansiści, jak i kadra zarządzająca. Sądzę, że decyduje o tym mieszanka przekazywanej wiedzy teoretycznej, dobre przygotowanie praktyczne, ambicja, etyczna postawa i kreatywność. Wspólnie ze studentami i studentkami realizujemy ideę praktycznego kształcenia i dzięki temu pojawiamy się w rankingach tak wysoko.

Czy uczelnie prywatne podlegają tym samym wymogom, co publiczne?

Od lat jestem zwolennikiem mówienia o uczelniach w kontekście dobrych i słabszych, doskonałych w kontekście biznesowym lub nieco mniej sprawnych – a nie w podziale na prywatne i publiczne. Niemniej jednak wysoko oceniamy najlepsze uczelnie na świecie, takie jak Harvard, ignorując, że są to uczelnie prywatne.

W zakresie regulacji i wymogów uczelnie niepubliczne podlegają dokładnie tym samym co publiczne. Różni je tylko płatnik, który przyczynia się do działania i rozwoju. W przypadku uczelni niepublicznych największa część funduszy pochodzi z czesnego, natomiast w przypadku uczelni publicznych, płatnikiem jest państwo. Ta różnica wpływa na sposób patrzenia na studenta, kreuje DNA uczelni, sposób jej działania, możliwości rozwoju. Przy okazji zwrócę uwagę, że w Polsce funkcjonujemy w dość archaicznym modelu pozyskiwania funduszy. Jest to albo czesne, albo środki z budżetu. W krajach zachodnich, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych, to szeroko rozumiany biznes dokłada się do finansów szkół lub współpracuje z nimi w zakresie rozwoju programów stypendialnych.

Za granicą w zasadzie nie oddziela się uczelni publicznych od prywatnych. Francuskie szkoły biznesu czy najlepsze instytucje amerykańskie są uczelniami prywatnymi, z ogromnym wsparciem kapitału biznesowego. W ogromnej części świata edukacja prywatna jest powszechna i traktowana jako lepsza. Co do zasady lepsza, bo przecież nic nie jest czarno-białe. Istnieje mnóstwo fenomenalnych szkół i uczelni publicznych.

Czy odpowiedzią na obawy o koszt studiów są programy stypendialne?

Zdecydowanie tak. Powszechnie stosowanym mechanizmem jest system stypendialny. Również w Akademii Leona Koźmińskiego oferujemy szerokie wsparcie, czym naśladujemy najlepsze uczelnie na świecie, gdzie czesne, jak wiemy, nie należy do niskich. Pamiętajmy jednak, że w krajach, które są wiodące, jeśli chodzi o edukację, fundusze stypendialne pochodzą z innych środków niż bieżąca działalność uczelni. Są to kapitały, z których finansuje się stypendia dla najbardziej utalentowanej młodzieży z całego świata. Przykładowo Harvard jest instytucją, która w ramach tzw. kapitału żelaznego ma odłożone 50 miliardów dolarów. Nie są to pieniądze, z których uczelnia korzysta na bieżąco. Wykorzystuje wyłącznie nadwyżkę wypracowaną ponad te środki i z niej finansuje stypendia dla największych talentów.

Dlaczego uczelnia obchodzi swój jubileusz pod hasłem „a new school for a new world”?

„New school” to nowoczesna, otwarta na technologie uczelnia biznesowa, która od początku istnienia kształci ludzi, potrafiących skutecznie zarządzać w dynamicznym środowisku – firmami, finansami, gospodarką, organizacjami i instytucjami. Od zawsze wyposażamy studentów i studentki w praktyczną wiedzę, umiejętności, pomagamy rozwijać potrzebne kompetencje, towarzyszymy na obranej ścieżce kariery. Patrzymy przy tym w przyszłość – na nadchodzące wyzwania, na nieoczekiwane zmiany i długofalowe trendy. Wiemy, że skuteczne zarządzanie wymaga odpowiedniego zestawu kompetencji, innych niż wcześniej, potrzebnych nie tylko „tu i teraz”, i stawiamy na nie. A ponieważ nie da się tego robić dobrze w ramach starego, tradycyjnego paradygmatu kształcenia, wypracowaliśmy nowy.

Wszystko to w odpowiedzi na „new world” – niezwykle szybko zmieniające się otoczenie, wyzwania jutra i czynniki kształtujące przyszłość. Definicja jest złożona, ponieważ obejmuje znamienne zjawiska makroekonomiczne, trendy społeczne, nowe technologie. Faktyczny „new world” to nieznany wcześniej krajobraz, zmieniający się na naszych oczach każdego dnia, wymagający pracowników i liderów, którzy będą w nim skutecznie działać i wywierać pozytywny wpływ.

_________________________________________________

Międzynarodowe studia w Polsce

Wykładowcami w naszych progra-mach są naukowcy z prestiżowych uczelni a także przedstawiciele międzynarodowych firm – mówi prof. ALK Mariola Ciszewska-Mlinaric, dziekan Kolegium Zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego

ikona lupy />
Mariola Ciszewska-Mlinaric, dziekan Kolegium Zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego / Materiały prasowe
Akademia Leona Koźmińskiego to uczelnia, na której studiuje ponad 11 tysięcy osób, w tym ponad 15 proc. to obcokrajowcy. Co ich przyciąga?

Na pewno przyciąga ich międzynarodowa renoma. Akademia Leona Koźmińskiego to szereg studiów w języku angielskim. Współpracujemy z ponad 200 uczelniami z sześciu kontynentów w zakresie wymiany międzynarodowej oraz najlepszych praktyk dydaktycznych i badań. Jesteśmy znaną i uznawaną uczelnią o wysokiej jakości programów akademickich, co potwierdzają absolwenci oraz rankingi „Financial Times”, klasyfikujące najlepsze szkoły biznesu na świecie. Jesteśmy jedyną polską uczelnią uwzględnioną we wszystkich zestawieniach, takich jak Master in Management, Master in Finance, Executive MBA, Executive Education Open i European Business School. Miano najlepszej uczelni biznesowej w Europie Środkowo-Wschodniej przyciąga studentów z całego świata. Taka pozycja wynika z działania, które wykracza poza standardowe funkcjonowanie szkół wyższych.

Co to oznacza?

Nasza misja to praktyczne kształcenie przyszłych liderów biznesu. Wykładowcami są naukowcy z prestiżowych uczelni jak Harvard University czy ESCP Business School, a także przedstawiciele międzynarodowych firm. Stawiamy przy tym na badania naukowe i potrafimy je praktycznie wykorzystać. Osiągamy to dzięki współpracy z partnerami z Polski i całego świata. Nasza kadra dydaktyczna to znakomici wykładowcy – z jednej strony zaangażowani w realizację unikatowych projektów naukowych, podejmujących bieżące tematy ważne z punktu widzenia społeczno-gospodarczego, z drugiej strony praktycy zarządzania – wysokiej klasy specjaliści, członkowie rad nadzorczych, osoby występujące w roli ekspertów dla przedsiębiorstw, właściciele dobrze prosperujących firm. Dajemy również studentom możliwość pracy nad biznesowymi studiami przypadków z firm.

Ważnym elementem edukacji w Akademii Leona Koźmińskiego jest międzynarodowa wymiana studentów.

To prawda. Nasi studenci mają możliwość wyjazdu za granicę w ramach programu Erasmus+ lub w celu odbycia praktyk, kursów albo stażu. To doskonała szansa na kilkumiesięczny zagraniczny wyjazd nie tylko po to, aby studiować, ale także zdobyć międzynarodowe doświadczenia, nie tracąc kontaktu z lokalnym rynkiem pracy. Wymiana umożliwia studentom zdobycie międzynarodowych doświadczeń i poszerzenie horyzontów, a także rozwój umiejętności komunikacji, wzajemnego poszanowania i funkcjonowania w wielokulturowym środowisku. To wszystko jest niezwykle ważne w dzisiejszym, globalnym świecie biznesu.

Akademia Leona Koźmińskiego wyróżnia się spośród innych uczelni choćby ze względu na ofertę studiów double degree, nasi studenci mają możliwość uzyskania dwóch dyplomów – jednego z Akademii Leona Koźmińskiego oraz drugiego z renomowanej uczelni partnerskiej. Studia double degree to unikalna szansa na uzyskanie zagranicznego dyplomu bez konieczności opuszczania kraju. Prowadzone są w języku angielskim. Posiadanie dwóch dyplomów to przewaga na międzynarodowym rynku pracy.

Z jakimi renomowanymi uczelniami współpracuje ALK?

Współpracujemy z kilkunastoma uczelniami partnerskimi, wśród których są renomowane uczelnie europejskie takie jak Kedge Business School, Lancaster University, University of Porto, ESCP Business School, University of Limerick, Skema Business School, Lisbon School of Economics & Management, Essca - School of Management, Aston University. W 2021 r. została podpisana umowa o partnerstwie z chińską uczelnią Tongji University. Współpracujemy z Pontifícia Universidade Católica do Paraná w Brazylii. Stawiamy także na międzynarodową społeczność – zarówno studencką, akademicką, jak i naukową, możliwości wyjazdu na wszystkie kontynenty do prestiżowych partnerów oraz ścisły kontakt z rynkiem pracy, reprezentowany przez pracodawców. Wspomnę też o Collaborative Online International Learning (COIL). W czasach pandemii uruchomiliśmy program online z Peter B. Gustavson School of Business na University of Victoria w Kanadzie, międzynarodową szkołą biznesową. Współpracujemy ze sobą od blisko 15 lat. W ramach COIL studenci obu uczelni stworzyli platformę wymiany wiedzy. To doświadczenie rozwija kompetencje efektywnego działania w różnorodnych zespołach i pracy zdalnej, obecnie jedne z bardziej poszukiwanych w międzynarodowych organizacjach biznesowych.

Akademia prowadzi działalność naukową na wielu polach nauk społecznych, ekonomicznych i prawnych. Pracownicy mają możliwość rozwoju kariery naukowej, udziału w prestiżowych konferencjach czy realizację projektów badawczych za granicą. Nasi wykładowcy – podobnie jak studenci – korzystają z możliwości wymiany z uczelniami partnerskimi na całym świecie.

ikona lupy />
Materiały prasowe