W ramach programu "WF z AWF" przeszkolono kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli wychowania fizycznego, działa ponad 30 tys. sport klubów, do których należy kilkaset tysięcy dzieci – powiedział w piątek w Warszawie szef MEiN Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki uczestniczył w konferencji poświęconej programowi "WF z AWF – Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości".

Szef resortu edukacji przypomniał, że dwa lata temu razem z rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie prof. Bartoszem Molikiem "postanowili o naukowym trybie odbudowywania kondycji fizycznej dzieci i młodzieży". Czas pandemii pogorszył bowiem tę kondycję, która – jak wskazał – i wcześniej nie była najlepsza.

"Rozpoczęliśmy wtedy program +WF z AWF+. W ramach tego programu przeszkolono kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli wychowania fizycznego, również tych, którzy uczą dzieci w klasach I-III, na tym nam zależało w sposób szczególny" – podał minister.

"Przystąpiono też do realizacji projektu sport klubów. Dwa lata po rozpoczęciu tego programu kontynuujemy go w tym roku pod nieco zmienioną nazwą. (…) Efekt jest bardzo wyjątkowy i niezwykle ważny" – dodał.

Szef MEiN podał, że ponad 100 mln zł z pieniędzy resortu, łącznie z 2023 r., zaangażowano w program. "Jest efekt w postaci ponad 30 tys. sport klubów i kilkuset tysięcy dzieci i młodzieży, głównie ze szkół podstawowych, głównie z klas I-III, które aktywnie uczestniczą każdego tygodnia w zajęciach w ramach sport klubów" – przekazał Czarnek.

Wpływa to – jak zaznaczył – bezpośrednio na kondycję fizyczną najmłodszych, a także ma znaczenie, jeśli chodzi o dane dotyczące kondycji dzieci i młodzieży, które są później analizowane przez specjalistów z AWF. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Delfina Al Shehabi

ktl/ del/ joz/