Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej, badań nad energetyką jądrową – poinformował we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

W Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego o współpracy na rzecz utworzenia i organizacji kierunku studiów energetyka jądrowa, między ministrem edukacji i nauki, Polskim Koncernem Naftowym Orlen Spółka Akcyjna, Politechnikami: Gdańską, Poznańską, Śląską, Warszawską, Wrocławską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

"Inżynierowi jądrowi zajmować się będą szeroko pojętą energetyką jądrową i tą dotycząca elektrowni atomowych, o których mówimy, które będą podstawą polskiej energetyki za jakiś czas, ale też tą dotyczącą małych elektrowni jądrowych wykorzystywanych dla biznesu" – powiedział minister.

We wszystkich tych obszarach – jak kontynuował – inżynierowie jądrowi będą niezwykle potrzebni.

"Te same znakomite uczelnie będą prowadzić badania, pogłębione badania naukowe w tych tematach. Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej, badań nad energetyką jądrową po to, żeby Polska miała nie tylko inżynierów, ale też wiodących na świecie naukowców zajmujących się energetyką jądrową" – zapowiedział minister Czarnek.

Przekazał, że będą specjalne granty, które będą przekazywane w ramach tworzonej Akademii Kopernikańskiej.

"Wszystko po to, by nowoczesność w Polsce była rzeczywistością już teraz i w ciągu najbliższych lat, a nie w dłuższej perspektywie czasowej" – dodał. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Szymon Zdziebłowski

ktl/ szz/ joz/