Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Cisco Networking Academy inaugurują program edukacyjny dla obywateli Ukrainy Start IT – Cisco4Ukraine

Start IT – Cisco4Ukraine to program skierowany do ukraińskich uchodźców niezależnie od wieku i płci, którzy chcą rozwijać kompetencje cyfrowe, rozważają nową ścieżkę kariery lub dalszą edukację w IT. Oficjalna inauguracja programu, połączona z debatą „Nowoczesna Ukraina – edukacja, gospodarka, technologie”, odbędzie się 1 lutego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Kursy w ramach programu Start IT – Cisco4Ukraine obejmują dwa ważne i perspektywiczne obszary: cyberbezpieczeństwo i programowanie, a niebawem kolejne: analiza danych i sieci komputerowe. Kursy prowadzone są w języku ukraińskim, materiały szkoleniowe również będą dostępne w tym języku. Wszystkie kursy w ramach programu Start IT są darmowe.

Od uczestników kursów Start IT nie jest wymagana wcześniejsza wiedza informatyczna – wystarczy podstawowa umiejętność obsługi komputera. Uczestnikami kursów mogą być osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z technologiami lub rozważają zmianę ścieżki zawodowej na taką, gdzie kompetencje cyfrowe są niezbędne. Kursy zaawansowane z kolei są adresowane do osób zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych na przykład poprzez zdobywanie nowych certyfikacji. Nowe możliwości rozwoju zawodowego są ważne szczególnie w przypadku Ukrainek, dla których ucieczka z kraju oznaczała jednocześnie porzucenie pracy zawodowej i obecnie szukają one dla siebie odpowiedniego zatrudnienia.

Program Start IT – Cisco4Ukraine jest realizowany przez Cisco Networking Academy wspólnie z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Obchodząca w tym roku 25-lecie działalności Cisco Networking Academy jest jednym z najdłużej działających na świecie programów umożliwiających zdobycie umiejętności z obszaru IT. Do tej pory w kursach Cisco wzięło udział ponad 17,5 mln osób z całego świata, w tym ponad 310 tys. z Polski. Cisco Networking Academy wciąż się rozwija i promuje nowe możliwości szkoleniowe i edukacyjne. Celem programu jest budowanie umiejętności cyfrowych i dotarcie do społeczności, które w przeciwnym razie miałyby utrudniony dostęp do nabywania nowych kompetencji, a nawet byłyby zagrożone wykluczeniem cyfrowym.

Cisco z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie łączy wieloletnia współpraca. W 2000 r. w siedzibie WSIiZ powstała pierwsza w Polsce Akademia Regionalna Cisco Networking Academy, która w wyniku dynamicznego rozwoju w krótkim czasie stała się drugą co do wielkości Akademią Cisco w Europie. W 2003 r. jako pierwsza instytucja edukacyjna w Polsce (oraz jedna z kilkunastu w Europie) WSIiZ uzyskała status Cisco Academy Training Center, przejmując opiekę nad ponad 500 Akademiami Cisco, działającymi na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Słowacji oraz Czech. W 2018 r. WSIiZ otrzymała nagrodę dla najlepszego partnera w programie Cisco Networking Academy w regionie. To prestiżowe wyróżnienie przyznane zostało zaledwie trzem uczelniom w Europie.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie to największa niepubliczna uczelnia wyższa na Podkarpaciu. W październiku 2022 r. studia na WSIiZ rozpoczęło wraz ze słuchaczami podyplomowymi ponad 6,5 tys. studentów, w tym ponad 2,1 tys. cudzoziemców. W ramach oferty polsko- i anglojęzycznej studenci kształcą się na 16 kierunkach studiów w czterech kolegiach.

Gośćmi honorowymi inauguracji programu Start IT – Cisco4Ukraine połączonej z debatą „Nowoczesna Ukraina – edukacja, gospodarka, technologie” będą: sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Vira Rogova, wiceminister transformacji cyfrowej Ukrainy Valeria Ionan, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska, konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Valah Artem, Senior Vice President, Global Innovation Officer w Cisco dr Guy Diedrich.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, GovTech Poland, Cyfrowa Polska, Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy, Rada Miasta Lwowa, Instytut Rozwoju Miasta Lwowa.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Dziennik Gazeta Prawna, Computerworld, CyberDefence24.pl, TVP Rzeszów, Nowiny, nowiny24 i Onet.

Inaugurację będzie można śledzić online po uprzedniej rejestracji.