347 mln euro z Programu FERS przeznaczonych zostanie m.in. na rozwój szkolnictwa zawodowego, przygotowanie e-materiałów edukacyjnych oraz na rozwój i doposażenie powiatowych poradni psychologiczno-pedagogicznych - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W poniedziałek w Warszawie podpisane zostały porozumienia z instytucjami realizującymi Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). W briefingu prasowym udział wzięli m.in. minister funduszy i polityki Grzegorz Puda oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"347 mln euro - to jest blisko 50 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej, którą kończymy i którą wykorzystamy w 100 proc. w edukacji, i również te środki w 100 proc. na pewno zostaną przez nas wykorzystane - wśród nich środki finansowe szczególnie na rozwój rynku pracy, na szkolnictwo zawodowe" - powiedział szef MEiN.

"Mamy (...) w tych projektach zawodowe szkoły ćwiczeń, czyli szkoły zawodowe, które będą podnosiły kwalifikacje poszczególnych nauczycieli zawodu i będą również prowadziły szkolenia dla przyszłych nauczycieli zawodu, dla absolwentów szkół wyższych. Mamy (...) środki na rozwój doradztwa zawodowego, mamy środki na rozwój Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, i mamy w końcu środki na wsparcie organizacji konkursów i zawodów dla uczniów poszczególnych szkół zawodowych w ramach EuroSkills i WorldSkills" - wyliczał Czarnek.

"To są bardzo ważne wydarzenia, które będą rozwijały nasze zawody zwłaszcza w tych branżach, które są szczególnie potrzebne dzisiaj na polskim rynku pracy" - wskazał.

Podał, że środków Z FERS przeznaczone zostaną również środki na e-materiały. "Na tysiąc e-materiałów na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej zarówno na szkolnictwo ogólne, jak i szkolnictwo zawodowe. To będzie nowoczesna szkoła, która już dziś jest, ale będzie unowocześniana przez kolejne lata w tej nowej perspektywie finansowej" - poinformował minister edukacji i nauki.

Podał, że środki z programu przeznaczone będą również na doposażenie i szkolenia dla kadry nauczycieli w powiatowych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

"Był taki moment, gdy jeszcze kilka, kilkanaście miesięcy temu, kiedy rozmaite nieprawdziwe, bądź zmanipulowane informacje się pojawiały, o tym, że mamy zamiar likwidować poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Otóż proszę państwa nie, poradnie psychologiczno-pedagogiczne nie tylko nie będą likwidowane, tak jak nie jest likwidowane szkolnictwo specjalne, one będą rozwijane" - powiedział "To wszystko niezwykle ważne w tych czasach, w których żyjemy" - wskazał Czarnek.

Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) ma być - jak informuje na stronie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - kolejnym etapem do dalszego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. W programie FERS będzie realizowane wsparcie na rzecz m.in. poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ ktl/