Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadzono ułatwienia w zatrudnianiu obywateli innych państw, w tym Ukrainy, na stanowisku pomocy nauczyciela. Zgodnie z nowym prawem, w obecnym roku szkolnym możliwe jest zatrudnienie na tym stanowisku osoby nieposiadającej polskiego obywatelstwa. Warunkiem jest znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna polskiego lub dopiero się go uczy.

Rekrutacja na stanowisko organizowana jest przez dyrektora danej szkoły, który odpowiada za cały proces zatrudniania. Aby wesprzeć ten proces, kuratoria oświaty udostępniły narzędzia służące dotychczas rekrutacji nauczycieli. Każda szkoła, zgodnie z prawem, publikuje ogłoszenia o wolnych godzinach i etatach na stronie internetowej właściwego kuratorium oświaty, gdzie wszyscy zainteresowani mogą się zgłaszać bezpośrednio do danej szkoły.

Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowano interaktywny formularz dla osób szukających pracy jako pomoc nauczyciela. Po wskazaniu w formularzu województwa, w którym szuka się pracy, formularz przekieruje do strony właściwego kuratorium, gdzie publikowane są oferty pracy.

Reklama

Ponadto każda osoba, która zna języki wschodniosłowiańskie, jest studentem, nauczycielem, wykładowcą, czy innym członkiem społeczności akademickiej lub szkolnej i chce pomóc osobom przybywającym z terenu Ukrainy w ramach inicjatywy #SzkołaDlaWas, może zadeklarować to za pośrednictwem drugiego z formularzy opublikowanych na stronie MEiN.

"Formularz zbiera podstawowe informacje dotyczące rodzaju pomocy jaką chcesz świadczyć. Po wypełnieniu, dane zostaną automatycznie przesłane do właściwego koordynatora wojewódzkiego funkcjonującego przy Kuratorium Oświaty. Koordynator będzie kontaktować się z Tobą w miarę pojawiających się potrzeb" - czytamy przy formularzu.

W piątek rano Straż Graniczna podała, że od 24 lutego po inwazji rosyjskiej na Ukrainę na granicy polsko-ukraińskiej na kierunku wjazdowym do Polski odprawiono 1,95 mln osób uciekających z Ukrainy. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował w piątek, że do Polski trafiło 700 tys. ukraińskich dzieci w wieku szkolnym oraz, że około 10 proc. z nich jest już w polskich szkołach. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/