Specustawa ukraińska reguluje m.in. opłaty za usługi edukacyjne związane z kształceniem na studiach niestacjonarnych albo studiach w języku obcym, kwestie stypendiów dla studentów – obywateli Ukrainy oraz weryfikację okresu studiów studentów nie posiadających dokumentów to potwierdzających.

Opłaty za usługi edukacyjne związane z kształceniem na studiach niestacjonarnych albo studiach w języku obcym pobiera się w wysokości nieprzekraczającej wysokości opłat za kształcenie dotychczas ponoszonych w uczelni działającej na terytorium Ukrainy - wynika z ustawy podpisanej 12 marca przez prezydenta.

Opłaty te dotyczą obywateli polskich którzy w dniach 24 lutego 2022 r. byli studentami studiów przygotowujących do wykonywania zawodów - lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty, ratownika medycznego w uczelni działającej na terytorium Ukrainy.

Studenci ci muszą zostać przyjęci przez uczelnię polską na studia na kierunku odpowiadającym odbywanym przez nich studiom, o których mowa wyżej.

Specustawa ukraińska: Stypendia dla studentów - obywateli Ukrainy

Specustawa ukraińska reguluje też m.in. kwestie stypendiów dla studentów – obywateli Ukrainy.

Obywatel Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny, będący studentem, może ubiegać się o stypendium socjalne, o którym mowa w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, oraz o kredyt studencki. Obywatel Ukrainy ubiegający się o stypendium socjalne albo o kredyt studencki składa oświadczenie o sytuacji rodzinnej i materialnej.

Wobec ww. obywateli Ukrainy nie stosuje się ograniczenia w zakresie liczby zapomóg, o których mowa w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Specustawa ukraińska: Jak zweryfikować okres studiów bez dokumentów

Specustawa ukraińska reguluje też m.in. kwestie weryfikacji okresu studiów studentów nie posiadających dokumentów to potwierdzających.

Obywatelowi polskiemu albo obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny, którzy w dniu 24 lutego 2022 r. byli studentami uczelni działającej na terytorium Ukrainy i którzy oświadczą, że w tym dniu studiowali na określonym roku studiów na danym kierunku i poziomie studiów w uczelni działającej na terytorium Ukrainy i nie dysponują dokumentami poświadczającymi okresy studiów, zdane egzaminy, zaliczenia lub praktyki zawodowe, wydanymi przez tę uczelnię, mogą zostać uznane odpowiednie okresy tych studiów w drodze weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się.

Uczelnia, w której student ubiega się o przyjęcie na studia, przeprowadza weryfikację osiągniętych efektów uczenia się zgodnie z ustalonymi przez siebie zasadami. W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów lub efektach uczenia się uczelnia może zobowiązać studenta do złożenia określonych egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych.