W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie MEiN przygotowało rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów. Nauczyciele powinni m.in. wzmacniać poczucie bezpieczeństwa, a także wprowadzić skuteczny sposobu porozumiewania się mimo bariery językowej.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestaw wskazówek i rekomendacji, które mają pomóc nauczycielom i pedagogom szkolnym w rozmowie o emocjach uczniów oraz informowaniu o aktualnej sytuacji w Ukrainie.
Materiał został podzielony na kilka części – pomoc uczniom z Polski, uczniom z Ukrainy, którzy na co dzień przebywają w Polsce i wskazówki dotyczące wsparcia dzieci z Ukrainy, które trafiły do Polski w związku z eskalacją działań zbrojnych.
"W obliczu trwającej sytuacji kadra pedagogiczna polskich szkół i placówek powinna być gotowa zarówno od strony organizacyjnej, jak i mentalnej do podejmowania nowych zadań i obowiązków" – zaznaczyło w komunikacie ministerstwo.
Nauczyciele i pedagodzy w trakcie rozmów z uczniami powinni m.in. "nie wzbudzać u uczniów niepotrzebnego lęku i niepokoju, dać dzieciom przestrzeń do mówienia o swoich uczuciach i emocjach". Resort podkreślił również, że należy wskazać sposoby radzenia sobie w trudnej psychologicznie sytuacji.
Pedagodzy powinni także przedstawić i wyjaśnić obecną sytuację w Ukrainie, omówić zasady bezpieczeństwa, wyjaśnić, jak można pomóc Ukraińcom, którzy trafili do Polski, a także tym, którzy pozostali w swoim kraju.
"Dodatkowo ważne jest, aby z polskimi uczniami podczas rozmów omówić skuteczne sposoby i formy porozumiewania się z dziećmi z Ukrainy" – dodał resort.
Ministerstwo Edukacji i Nauki wśród rekomendacji dotyczących prowadzenia rozmów z uczniami z Ukrainy, które na stałe przebywają w Polsce wyróżniono m.in. wzmocnienie ich poczucia bezpieczeństwa, ustalenie, czy uczeń i jego rodzina potrzebują pomocy, a także "uwzględnienie ich potrzeby okazywania emocji i uszanowanie decyzji o potrzebie rozmowy na temat toczącej się wojny".
"Do polskich szkół trafią też uczniowie − uchodźcy z Ukrainy, którzy powinni zostać objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną. (…) Niezbędne jest też budowanie poczucia bezpieczeństwa oraz podejmowanie działań na rzecz aktywnego i pełnego włączenia tych uczniów w życie szkoły oraz środowiska lokalnego" – zaznaczyło MEiN.
Rekomendacje dla uczniów z Ukrainy, którzy znaleźli się teraz w Polsce, obejmują przede wszystkim kwestie organizacyjne – wprowadzenie skutecznego sposobu porozumiewania się pomimo bariery językowej, zapewnienie gotowości do pomocy, zapoznanie z podstawowymi zwrotami w języku polskim. (PAP)
Autorka: Aleksandra Kiełczykowska