Politechnika Poznańska, krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Śląska dołączają do grona partnerów organizacji zawodów EuroSkills 2027. We poniedziałek podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przedstawiciele uczelni zawarli porozumienie o współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, która pilotuje przygotowania

Jak tłumaczył dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, inicjator polskiej kandydatury do organizacji EuroSkills, te międzynarodowe zawody można porównać do igrzysk. – EuroSkills to europejskie olimpiady promujące umiejętności zawodowe. Są przeznaczone dla uczniów i studentów. Odbywają się co dwa lata, a rywalizują w nich przedstawiciele ok. 30 państw – mówił Paweł Poszytek.

Tegoroczna rywalizacja EuroSkills obejmuje 40 specjalizacji takich jak: gotowanie, czy stolarstwo, ale też cyberbezpieczeństwo, mechatronika i robotyka. Zawody odbywają się w austriackim Grazu, a nasz kraj reprezentuje 17 zawodników, którzy startują w 16 kategoriach. W Austrii wystąpi ponad 300 wykwalifikowanych młodych ludzi z całej Europy.

Polska – rywalizując z Niemcami – pretenduje do roli organizatora tej imprezy w 2027 r. W tym celu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji pozyskuje kolejnych koalicjantów, chętnych do współpracy przy przygotowaniach.

Dla uczelni to zaszczyt, że mamy możliwość wsparcia tej ważnej europejskiej inicjatywy. Nasza oferta edukacyjna wpisuje się w ramy tego prestiżowego wydarzenia - podkreślił dr hab. inż. Paweł Śniatała, prorektor ds. współpracy międzynarodowej z Politechniki Poznańskiej, jeden z sygnatariuszy porozumienia. - Kształcimy na kierunkach takich jak Artificial Intelligence, elektromobilność czy teleinformatyka. Organizujemy obecnie nowy program nauczania dot. cyberbezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować imprezę, a polscy zawodnicy przyniosą powody do dumy i radości. Upatrujemy w nich także naszych przyszłych studentów i świetnych absolwentów – podkreślił.

EuroSkills szansą dla polskiej młodzieży

Dwa lata temu w rosyjskim Kazaniu na mistrzostwach świata polski zawodnik spod Gorzowa Wielkopolskiego, Maciej Pisarek został wicemistrzem w gotowaniu. Obecnie kończy szkołę kulinarną w Londynie. Według dr. Pawła Poszytka to tylko jedna z wielu historii, które pokazują, że drzemiący w polskich uczniach potencjał trzeba wykorzystać. – Poszczególne kraje rywalizują, żeby wypromować tego typu zawody, bo widzą w nich szanse dla młodych ludzi – mówił.

Szanse te dostrzega też Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, która pomoże w przygotowaniach do organizacji EuroSkills. – Jesteśmy gotowi, żeby z pełną mocą wspomóc przygotowania do organizacji EuroSkills w Polsce – stwierdził prof. Robert Dańko, prorektor ds. studenckich AGH. - Takie zawody są wspaniałą szansą dla naszych studentów. Będą mogli wykazać się wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi, które nabywają w trakcie studiów - dodał.

Potwierdził to rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, kolejny sygnatariusz porozumienia. – Od wielu lat kładziemy duży nacisk na rozwój kompetencji zawodowych. Opierał się on do tej pory na kooperacji z różnymi branżami przemysłowymi. Cieszymy się, że rozszerzamy nasze pola współpracy. Mamy prawie 180 studenckich kół naukowych, więc wszelkiego rodzaju inicjatywy związane z podnoszeniem umiejętności zawodowych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym są dla nas niezwykle cenne – zaznaczył.

Wcześniej porozumienie o współpracy z FRSE w sprawie Euroskills podpisało już kilka firm prywatnych. Zdaniem dr. Pawła Poszytka otwiera się nowa przestrzeń do działania. – Jesteśmy prekursorami współpracy z przedstawicielami szkolnictwa wyższego. Mamy już kilku sygnatariuszy z prywatnych podmiotów i dalej pragniemy rozszerzać siatkę firm, które podjęły się współpracy. Chcemy stworzyć silną koalicję różnych interesariuszy, która pokaże polski potencjał naukowy i udowodni światowej federacji WorldSkills, że jesteśmy godnym organizatorem zawodów – zakończył.

bach

foto: materiały prasowe