Podręczniki bezpłatne? W Unii to norma. My czekamy

autor: Monika Górecka-Czuryłło17.09.2014, 20:00
W większości krajów Europy za podręczniki rodzice nie płacą.

W większości krajów Europy za podręczniki rodzice nie płacą.źródło: ShutterStock

W zdecydowanej większości krajów UE rodzice za książki nie płacą, a nawet jeśli muszą, to i tak niewiele, bo dużą część kosztów ponosi państwo. W Polsce na razie możemy o tym pomarzyć.

Za jeden podręcznik do języka obcego w wielkomiejskiej szkole trzeba zapłacić nawet 120–130 zł, choć na rynku są też książki trzykrotnie tańsze. Rodzice się oburzają, ale nawet nie mają się do kogo odwołać.

– Nie mamy żadnej możliwości ingerowania w ceny podręczników, które wybrali nauczyciele – mówi wiceprezydent Gdyni Ewa Łowkiel. – Możemy jedynie przekonywać dyrektorów, by oni z kolei przekonywali nauczycieli do wybierania książek tanich. Jednak zawsze można się wówczas narazić na zarzut, że propagujemy kiepski podręcznik, bo zostaliśmy jakoś zachęceni.

Potrzebna ustawa

Samorządowcy przyznają, że do zmiany kosztów, a właściwie sposobu dystrybucji podręczników, konieczna jest ustawa sejmowa.

– Na razie mamy darmowy podręcznik dla pierwszej klasy – mówi Zbigniew Włodkowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji oświaty. Przyznaje, że cały projekt zakładający bezpłatne podręczniki dla uczniów klas szkół podstawowych i gimnazjalnych do 2017 roku jest pomysłem dobrym i realnym. – A jeden podręcznik na każdym poziomie nauczania? Cóż w tym złego. Tak u nas było, i tak jest w wielu krajach Europy – dodaje wiceprzewodniczący.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane