Posłowie PiS uważają, że na kierunkach humanistycznych praktyki trwają za długo. W tej sprawie skierowali interpelację do Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN).
Posłowie PiS uważają, że na kierunkach humanistycznych praktyki trwają za długo. W tej sprawie skierowali interpelację do Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN).
Zgodnie z art. 67 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 478) program studiów o profilu praktycznym, co do zasady, przewiduje praktyki zawodowe w wymiarze co najmniej sześciu miesięcy – w przypadku studiów pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich) i jednolitych magisterskich lub trzech miesięcy w przypadku studiów drugiego stopnia (magisterskich).
– Wydaje się, że dla kierunków humanistycznych okresy te zostały oznaczone nie w pełni zasadnie – uważa Kazimierz Matuszny, poseł PiS w interpelacji.
W jego ocenie zachodzą obiektywne trudności w organizacji praktyk studenckich. Trudno jest znaleźć odpowiedniego pracodawcę, który zaoferuje wartościowy staż. Niestety nadal można spotkać się z opiniami, że w trakcie stażu student niczego się nie uczy – głównie parzy kawę lub kseruje dokumenty. Dla pracodawcy to zaś darmowa siłą robocza. Zdaniem posła Matuszny długość trwania stażu jest nadmiernie wydłużona, studenci wykonują nieodpłatnie pracę, za którą normalnie firmy płacą. Stąd jego postulat dopracowania modelu praktyk studenckich.
Poseł proponuje, aby resort edukacji zbadał temat i rozważył nowelizację ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w tym zakresie. Na razie jeszcze nie ma odpowiedzi z MEiN.
Sami studenci ostrożnie oceniają pomysł skrócenia praktyk. Przede wszystkim wskazują, że ich celem powinno być zdobycie dodatkowych umiejętności i kompetencji. Od tego powinna zleżeć liczba godzin, które student ma przeznaczyć na praktyki.
– Obecnie wymiar praktyk uzależniony jest od profilu studiów – ogólnoakademickiego bądź praktycznego, nie wyodrębnia się ich ze względu na obszar studiów. Praktyki na profilu ogólnoakademickim są nieobowiązkowe, a ich wymiar (liczba godzin) jest dobrowolny. W tworzenie programu studiów powinien być zaangażowany samorząd studencki, który ma prawo opiniować programy, a tym samym wypowiedzieć się w imieniu studentów, czy proponowane rozwiązania (także te dotyczące praktyk) są zgodne z ich potrzebami. Praktyki mają za zadanie umożliwić studentom zdobycie określonych efektów uczenia się – do tego powinien dopasowany być ich wymiar, jak i miejsce realizacji – uważa Julia Sobolewska z Parlamentu Studentów RP.
1,2 mln studentów kształci się w Polsce
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama