Podręczniki to najdroższa część wyprawki szkolnej. Za komplet książek i zeszytów ćwiczeń trzeba czasem zapłacić w księgarni nawet 500 złotych. Oszczędności można jednak szukać w internecie.

Agata Stachowiak z internetowej porównywarki cen ceneo.pl zauważa, że komplet nowych podręczników kupionych w sieci może być od 15 do 30 procent tańszy. To dlatego, że internetowe księgarnie mają często większe obroty, więc są w stanie wynegocjować w hurtowniach czy nawet u samych wydawców większe upusty.

Agata Stachowiak zauważa, że wiele księgarni w sieci oferuje darmową dostawę, więc odpada też dodatkowy koszt związany z przesyłką.

Jeszcze więcej można zaoszczędzić kupując w sieci podręczniki używane. Aleksandra Kubicka z serwisu ogłoszeń lokalnych olx.pl mówi, że w zależności od stanu książek, oszczędności mogą wynosić od 30 do 50 procent. Najwięcej w kieszeni zostanie w przypadku podręczników dla gimnazjalistów - nawet 350 złotych. W przypadków uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, można mówić o oszczędnościach rzędu 200 złotych.

Reklama

Od czasu, gdy Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło dwa lata temu ograniczenia na wydawców i nie mogą oni tak często wprowadzać zmian w podręcznikach, wzrosło zainteresowanie używanymi książkami. Tylko w serwisie olx jest ponad 150 tysięcy, co oznacza czterokrotny wzrost od 2012 roku.