W 2022 r. roku ma zostać wprowadzona czwarta część egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie obok polskiego, matematyki i języka obcego mają zdawać egzamin z czwartego przedmiotu - do wyboru: z geografii, historii, fizyki, biologii lub chemii.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej apelowali na wtorkowej konferencji prasowej do ministra edukacji i nauki oraz rządu o wzięcie pod uwagę ich projektu ustawy dotyczącego odroczenia wprowadzenia dodatkowego egzaminu ósmoklasisty.

"Pragniemy dzisiaj złożyć projekt ustawy dotyczący odroczenia wprowadzenia czwartej części egzaminu dla ósmoklasisty w 2022 roku" - powiedziała posłanka Kinga Gajewska. Przypomniała, że do tej pory uczniowie zdawali egzamin z trzech przedmiotów. "W 2022 roku uczniowie, zgodnie z prawem uchwalonym przez PiS, będą zdawali egzamin z dodatkowego przedmiotu" - dodała posłanka KO.

Jak mówiła, KO przeprowadziła "szerokie konsultacje społeczne, które zakończyły sie podpisaniem apelu przez wiele organizacji pozarządowych". "Wszyscy postulujemy, aby odroczyć dla dobra dzieci, nauczycieli, dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ten egzamin" - podkreśliła Gajewska.

Posłanka KO Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że presja ma sens i "powoduje, że rządzący się cofają". "Tym razem też słyszymy pierwsze zapowiedzi pana Czarnka, że rozważy tę zmianę, którą proponujemy. Dlatego mówimy: sprawdzam. Składamy projekt ustawy, który opóźnia ten egzamin" - oświadczyła Lubnauer.

Według posłanki KO, b. minister edukacji Krystyny Szumilas "czas pandemii, to nie czas podwyższania poprzeczki, tylko czas, w którym trzeba pomóc młodym ludziom". "Ponieważ są zamknięci w domach, nie mają kontaktu z nauczycielami, ich edukacja jest utrudniona. Trzeba im pomóc przejść przez ten czas, a nie utrudniać egzamin" - powiedziała Szumilas.

"My nie apelejemy o to, żeby zmniejszyć wymagania, ale o to, żeby nie podnosić poprzeczki w tym trudnym czasie, żeby pomóc młodzieży przejść przez ten trudny czas" - dodała.

"Odpowiadamy na apel rodziców, środowisk nauczycielskich, a przede wszystkim dzieci" - mówił poseł Piotr Borys. W jego ocenie, "polskie dzieci są dziećmi, które najdłużej uczą się zdalnie". "Musimy powiedzieć jednoznacznie, że system musi byc elastyczny i odpowiadać na wszystkie potrzeby" - powiedział Borys. "Odsunięcie dodatkowych egzaminów w dniu dzisiejszym jest rzeczą oczywistą" - dodał poseł KO.

W zeszły piątek minister Czarnek informował, że w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja, jaka będzie matura i egzamin ósmoklasisty w przyszłym roku. "Skłaniamy się do tego, żeby kontynuować to, co jest na maturze i na egzaminie ósmoklasisty w tym roku" - podkreślił minister.