Badanie przesiewowe na obecność koronawirusa nie obejmuje pracowników pomocniczych przedszkoli np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne placówki, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki, badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.

Reklama

Wynik badania będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta(IKP) - to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu.

Reklama

W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne. Formularz pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu: 22 25 00 115.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego tzw. systemu EWP, udostępni je pracodawcy.

Badanie przesiewowe nauczycieli przedszkolnych poprzedziły dwa badania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. Również były to badania dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa).

Testy przeprowadzono między 11 a 17 stycznia. Wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Dzień po zakończeniu testów MEiN podało, że pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymało 2 proc. badanych.

Powtórzono je w ubiegłym tygodniu - od 7 do 12 lutego. Tym razem badanie objęło tylko nauczycieli i tylko te osoby, które były już testowane w styczniu, otrzymały wynik negatywny i chciały się ponownie przebadać. W piątek rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska przekazała PAP, że testy wykonano u ponad 22,5 tys. nauczycieli (pobrano wymaz), wykonano w sumie prawie 20,5 tys. badań, z których pozytywny wynik otrzymało około 2 proc. osób. Dodała, że pełne dane będą znane w poniedziałek.

Styczniowe testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych poprzedziło powrót najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach. Uczyli się oni zdalnie od 9 listopada do szkół wrócili 18 stycznia.

Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października nadal uczą się zdalnie.

Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki do nauki stacjonarnej wróciły pod koniec maja ub.r.