Reklama

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podał w czwartek, że od poniedziałku każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, będzie mógł zgłosić się do dyrektora swojej szkoły. Dyrektorzy korzystając z Systemu Informacji Oświatowej "jednym kliknięciem" będą zgłaszali i rejestrowali nauczyciela do szczepienia. "A następnie przez tych samych dyrektorów placówek oświatowych będzie komunikat dla nauczycieli, kiedy i gdzie mają się zgłosić już do szczepienia" - poinformował Czarnek.

Jak wynika z informacji resortu edukacji i nauki w pierwszej kolejności zaszczepieni będą nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek - to kadra nauczycielska, która obecnie pracuje w trybie stacjonarnym.

Od poniedziałku do szczepień mogą zgłaszać się również opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, a także pracujący w pieczy zastępczej. Pracownicy ci mogą być zgłaszani przez swoich pracodawców za pośrednictwem specjalnego formularza znajdującego się na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - wynika z informacji przekazanych przez minister rodziny i polityki społecznej Marzenę Maląg.

Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek od poniedziałku w Systemie Informacji Oświatowej (SIO) w "Strefie Pracownika" będą mieli dostępny formularz zgłaszania nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami, którzy w pierwszej kolejności będą mogli zostać zaszczepieni. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekaże też dyrektorom dokładną instrukcję zgłaszania pracowników w strefie dla zalogowanych SIO oraz szczegółową procedurę procesu szczepienia krok po kroku.

Dyrektor szkoły lub placówki będzie miał czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do środy 10 lutego br.

W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczy imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisze pracowników niebędących nauczycielami lub niezatrudnionych w szkole (chodzi o instruktorów praktycznej nauki zawodu) i wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do MEiN.

Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego (nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu). Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie. Dyrektor przekaże te informacje nauczycielom.

Szczepienia rozpoczną się w piątek 12 lutego.

Jadąc na szczepienie, w wyznaczonym dla niego terminie, nauczyciel musi wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

Szef MEiN Przemysław Czarnek powiedział w czwartek, że pozostali nauczyciele zostaną włączeni do szczepień, gdy obecnie wybrana grupa nauczycieli będzie kończyła ten proces. Dodał, że powrót do szkół pozostałych roczników nie jest uzależniony od zaszczepienia nauczycieli.

Woźni i pracownicy obsługi kuchni w szkołach będą szczepieni w dalszej kolejności. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany o to w piątek przez PAP powiedział, że temat ten ma być dyskutowany na Radzie Medycznej premiera Mateusza Morawickiego.

Na tę chwilę ta grupa nie jest rzeczywiście zakwalifikowana, ale tutaj potrzebujemy jeszcze chwilę czasu na rozmowy

- dodał.

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że w piątek odbędą się pierwsze szczepienia nauczycieli. "Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego miesiąca, czyli do końca lutego uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1C, czyli funkcjonariuszy policji, służb mundurowych, prokuratorów - wszystkich tych grup, które są wymienione w etapie 1C" - wskazał.

Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała w środę szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy 1C, czyli m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca.

Nauczyciele powyżej 60. roku życia są zakwalifikowani do grupy seniorów i dopiero wtedy będą szczepieni wraz ze swoją "kohortą wiekową" – poinformował w czwartek Dworczyk. W piątek szef MZ Andrzej Niedzielski mówił, że jeżeli pojawią się dodatkowe dostawy szczepionek, wtedy "na pewno w pierwszej kolejności będziemy traktowali nauczycieli powyżej 60. roku życia, ale szczepionką, która jest dla nich przeznaczona".

Przedstawiciele Rady Medycznej przy premierze stwierdzili wcześniej, że ze względu na przedstawione wyniki badań klinicznych dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca rekomendują stosowanie jej u osób w wieku do 60. r.ż.